Sığınmacılar Avrupa Kapısında

22 Ekim 2015 Perşembe

Avrupa’da krize yol açan sığınmacılarla ilgili gelişmeler var. Avrupa Birliği, soruna çözüm bulmaya çalışırken, Türkiye’nin “geri kabul” anlaşması talebine ne yanıt vereceği merakla bekleniyor… Bu arada, sığınmacılardan yüzde 61’inin Almanya’ya gitmek istediğini gösteren anket bu ülkeyi ileriki günler için kaygıya sevkediyor. 

Türkiye, Suriye iç savaşından etkilenen 2,5 milyon sığınmacıya kapılarını açtı. Bugüne kadar da mülteciler için, uluslararası toplumun önemli bir destek ve katkısı olmaksızın, 8 milyar dolar harcadı. Öte yandan,daha iyi bir yaşam hayaliyle avrupa yollarına düşen sığınmacıların yaşadığı trajediler ve avrupa’daki ırkçıların göçmenlere karşı tavrı, Avrupa Birliğini yeni çareler aramaya itti.

Türkiye’nin “Geri Kabul Anlaşması”na Ne Yanıt Vereceği Merak Ediliyor?

Göç yolunda en büyük transit ülke olan Türkiye’yle sık sık görüşmeler yapan Avrupa birliği, mültecilerin durdurulması ve geri kabul anlaşmasının imzalanması karşılığında bazı kolaylıklar sağlanabileceği mesajını verdi. Türkiye, Avrupa Birliğinin talebine ilişkin henüz net bir yanıt vermedi. Bu tartışmalar yaşanırken, Avrupa’ya geçişler de sürüyor. Son dört günde 18 bin 469 sığınmacı Slovenya'ya giriş yaptı. Slovenya’ya ulaşan sığınmacılar Almanya, Avusturya ve isveç’e geçmeye çalışacak.

Bir Ankete Göre, Sığınmacıların %61’inin Nihai Hedefi Almanya’ya Gitmek

Son birkaç ay içinde mesele bu şekilde yeni bir ivme kazanırken, mültecilerin nihai rotasının almanya olduğu ortaya çıktı. Yılsonuna kadar Almanya’ya 800 bin iltica başvurusu yapılması bekleniyor. kamplarda yapılan anketlerde sığınmacıların yüzde 61’i akrabalarının yaşadığı Almanya’ya göç etmek istediğini belirtti. Alman hükümeti sığınmacı kabulü konusunda uygun bir politika arayışı içinde görünse de, başbakan Angela Merkel’in geri kabul anlaşması için en fazla çaba gösteren lider olduğu biliniyor.

BM’den Türkiye’ye Teşekkür

Birleşmiş Milletler’in hemen her kademesinin gündeminde sığınmacı sorunu var. Genel Sekreter Yardımcısı ve Acil Durumlar Koordinatörü Stephen O'brien, Türkiye, Ürdün ve Lübnan'ın olağanüstü cömertlik gösterdiğini söyledi. O’brien, bu ülkelerin aldığı muazzam sorumluluğun farkına varmalıyız ve gereken ortaklığı ve desteği göstermeliyiz, dedi.