BM’nin Gündemi Filistin Meselesi

22 Ekim 2015 Perşembe

Filistin’de yaşanan gelişmeler dünya kamuoyu için sıcak gündem maddelerinden biri. Uluslararası kuruluşlar İsrail’in baskıcı tutumuna ilişkin art arda özel toplantılar düzenlerken, Birleşmiş Milletler Genel Sekteri Ban ki-Mun, dün İsrail başbakanı Netanyahu ile görüştü, bugünde Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas’la biraraya geldi. Görüşmelerde, Mescid-i Aksa’ya yönelik ihlaller ön plandaydı.

İsrail, Filistin’deki baskısını arttırdı, çıkan olaylarda ve hava saldırılarında onlarca sivil filistinli öldürüldü. İsrail’in insan haklarını ihlal eden tutumu, dünya kamuoyunda da sıkça yer bulmaya başladı.

Genel Sekreter Banki Mun, Mahmut Abbas ve Binyamin Netanyahu ile Görüştü

Bir süre önce gönderine Filistin bayrağı çekilen Birleşmiş Milletler, Ortadoğu’daki gerilimin artması üzerine harekete geçti. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban ki-Mun dün İsrail başbakanı Binyamin Netanyahu ile görüştü, İsrail ile Filistinliler arasında yeniden müzakerelerin başlaması gerektiğini belirtti.

Netanyahu ise, İsrail'in Mescid-i Aksa'nın hukuki statüsünü değiştirmeye çalıştığına dair endişeleriçin "yalan" ifadesini kullandı, asıl amacın israil’i yıkmak olduğunu iddia etti. Banki Mun bugün de, Batı Şeria'nın Ramallah şehrine geçerek, Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas ile bir araya geldi. Bu arada, Abbas, 28 Ekim'de ilk kez özel oturumla toplanacak Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi'ne hitap edecek. Abbas'ın konuşmasında, bölgedeki gelişmeler ve işgal altındaki filistin topraklarında yaşanan insan hakları ihlallerini gündeme getirmesi bekleniyor.

İsrail Başbakanı Netanyahu’nun Ortaya Attığı İddia Tepki Çekti

Diplomatik temaslar sürerken, İsrail başbakanı Netanyahu’nun Hitlerle ilgili yaptığı bir açıklama şaşkınlık meydana getirdi. Netanyahu, Hitler’in yahudileri öldürmek değil göç ettirmek istediğini, yahudileri katletmesi için Hitler’i "zamanın filistinli müftüsü Hacı Emin Hüseyni'nin ikna ettiğini" ileri sürdü. Açıklamaya ilk tepkiyi tarihçiler gösterdi.