Görmez’den Teröre Karşı Birlik Çağrısı

22 Ekim 2015 Perşembe

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, ülkedeki barış ve kardeşliği yeniden inşa etmek hedefiyle başlatılan “Başka Türkiye Yok” kampanyasına destek verdi. Teröre karşı birlik olma çağrısında bulunan görmez, “kendi ülkelerinden kaçanların sığınacağı bir Türkiye var. ancak bizim sığınacağımız başka bir Türkiye olmadığını zihinlerimizden hiçbir zaman çıkartmayalım” dedi.

Yeni Şafak Gazetesi, artan terör saldırıları ve tehditlere karşı Türkiye’yi tek yürek olmaya davet edenbir kampanya başlatmıştı… “Başka Türkiye Yok” kampanyasına Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez de destek verdi. Görmez birlik çağrısı yaptığı mesajında, terörün amacı ile İslamın gayesinin asla örtüşmeyeceğini ifade etti.

“Sığınabileceğimiz Başka Bir Türkiye Olmadığını Zihinlerimizden Çıkarmayalım”

"Ülkemiz zorlu bir süreçten geçmekte, yüreklerimizi dağlayan, birliğimizi ve dirliğimizi hedef alan menfur terör eylemlerine sahne olmaktadır. Bizler 'rahman' olan bir rabbin kulları olarak merhameti yaymak üzere yeryüzüne gönderildik. 'Alemlere rahmet' olan bir peygamberin ümmeti olarak huzur vermekle, ıslah etmekle görevlendirildik. terörün gayesi ise, fitne çıkarmak, bölmek, acı ve korku salmaktır. Din-i Mübin-i İslâm, böyle bir gayeyi asla meşru görmez ve kimden gelirse gelsin, amacı ne olursa olsun terörün her türlüsünü reddeder. “Bir insanı katleden tüm insanlığı katletmiş gibidir. "Yeryüzünde zulmü ve fesadı ortadan kaldırmanın adı olan Cihad, nasıl olur da esir alıp insanları köleleştirmek, yağma ve çapul kültürünün adı haline getirilebilir? Hiç kimse, hiçbir ahlak ve hukuk tanımayan hiçbir savaşı Cihad olarak asla tanımlayamaz."

“Fesadı Yenmenin Yolu Kardeşlik Misakımızı Yenilemektir”

"Bugün bizlere düşen, kalbimizi, zihnimizi ve ilişkilerimizi yeniden gözden geçirmektir. Bir zamanlar selam ve eman yurdu olan İslam beldelerini tekrar asli hüviyetine çevirmektir. Her türlü kutuplaşmayı bir tarafa bırakarak kardeşlerimize gönüllerimizi açmak, daha sıkı kenetlenmektir. Tarih boyunca mazlumların umudu olmuş aziz milletimizi bölmeye, aramıza tefrika sokmaya, fesadı körüklemeye çalışan şer odaklarını bertaraf etmenin yolu, kardeşlik misakımızı yenilemektir. Necip milletimiz, metin bir duruş sergileyerek fitne tacirlerine geçit vermeyecek; barış, sağduyu ve itidal yolunda gereken hassasiyeti gösterecektir."

Teröre Karşı Birlik Çağrısı

Gelin! “Müminler Ancak Kardeştir" ayetini bir daha düşünelim. “Ey Allah'ın kulları! kardeş olun!" diyen peygamber efendimiz'in çağrısına kulak verelim. Sevgi, hürmet ve şefkat medeniyetinin mensupları olarak kardeşlik bağlarımıza sahip çıkalım. Dili, dini, ırkı ve rengi ne olursa olsun varlığımızı tehdit etmeye çalışan terör şebekelerinin emellerini boşa çıkaralım. Terör bizi ayırmak istiyor, biz birleşelim. Unutmayalım ki; terörün ayırmak istediği ya komşumuz, ya akrabamız, ya kardeşimiz, ya hemşerimiz veya dindaşımızdır. Bizler ya dinde veya yaratılışta kardeşiz. Terörün bu topraklara kin, nefret, acı ve ihanet tohumları ekmesine izin vermeyelim. Kendi ülkelerinden kaçanların sığınacağı bir türkiye var. Ancak bizim sığınacağımız başka bir Türkiye olmadığını zihinlerimizden hiçbir zaman çıkartmayalım. Allah milletimizin soğukkanlılığını ve metanetini, birlik ve beraberliğini, ahenk ve kardeşliğini daim eylesin.