Ortadoğu’daki Gerginlik Artıyor

21 Ekim 2015 Çarşamba

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban ki-Mun, son günlerde İsrail ile Filistin arasındaki gerginliği ele almak üzere Ortadoğu’ya gidecek. Ban, İsrail başbakanı Binyamin Netanyahu ve Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile biraraya gelecek.

BM Genel Sekreteri Ban ki-Mun İsrail ve Filistin’e Gidiyor 

Ortadoğu’da yükselen tansiyon uluslararası toplumu harekete geçirdi. Filistin’de artan şiddet olayları nedeniyle, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban ki-Mun bu ay içerisinde, taraflarla görüşmek üzere bölgeye gidecek.
 
Ban, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ve İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile biraraya gelecek. Genel sekreter şiddet olaylarından etkilenenlerle de görüşecek.  Filistin devlet başkanı Abbas ise 28 ekim'de Cenevre'yi ziyaret edecek. 

Görüşmelerin Nedenini Teşkil Eden Gerginlik İse Artarak Sürüyor

Doğu Kudüs, Batı Şeria ve Gazze'nin çeşitli bölgelerinde ciddi boyutlara ulaşan İsrail saldırılarında hayatını kaybeden filistinlilerin sayısı 47'ye yükseldi. Son olarak El Halil kentinde, "israil askerini bıçakladığı" iddia edilen bir filistinli öldürüldü. 
 
İsrail ise, kendilerine yönelik saldırı düzenlediği iddiasıyla filistinlilerin evlerini yıkıyor. Askerler, israilli bir kadını öldürdüğü iddiasıyla 198 yıl hapis cezasına çarptırılan 30 yaşındaki filistinli mahir el-heşlemun'un el-halil kentindeki evini boşalttı ve daha sonra patlayıcı yerleştirerek binayı yıktı.