Pegida Yine Sahnede

21 Ekim 2015 Çarşamba

Avrupa’daki yabancı ve İslam karşıtlığı, kimi yerde gösteriler, kimi yerde ise kitlesel ve bireysel saldırılarla devam ediyor. Almanya’da İslam düşmanı eylemleriyle tanınan Pegida Örgütü, kuruluşunun birinci yılında yüksek katılımlı bir gösteri düzenledi. İngiltere’nin başkenti Londra'da ise bir türk vatandaşı İslamofobik saldırıya maruz kaldı; o anlar cep telefonu kamerasıyla görüntülendi.

İslam Karşıtı Örgüt Kuruluş Yıldönümünde Almanya’da Gösteri Düzenledi

Almanya’daki İslam ve göçmen karşıtı eylemleriyle tanınan Pegida Örgütü, kuruluş yıldönümünde yüzlerce kişinin katıldığı bir gösteri düzenledi. Pegida taraftarlarıyla, çok yakın bir alanda toplanıp ırkçılık karşıtı gösteri düzenleyenler arasında gerginlik yaşandı. Polis her iki grup arasına barikat kurarak güvenlik tedbiri aldı. Yaklaşık 20 bin kişinin katıldığı gösteri olaysız sona erdi. 

Türk Vatandaşına İslamofobik Taciz

İngiltere'nin başkenti Londra'da ise islamofobik saldırının hedefi bir Türk vatandaşı oldu. Cep telefonu kamerasıyla da görüntülenen olay, Tottenham semtindeki bir otobüste yaşandı. Siyahi bir kişi nasıl başladığı bilinmeyen tartışmada türk vatandaşına, müslüman ve türk olduğu için hakaretler etti. 

İngiliz polisi, bu ırkçı ve islamofobik saldırıya ilişkin soruşturma başlattı.