Görmez'den Terör Olaylarına Dair Önemli Mesajlar

18 Ağustos 2015 Salı

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez; 31. İl Müftüleri İstişare Toplantısının açılışında gündeme dair çarpıcı mesajlar verdi. Görmez, terör olaylarına ilişkin“Eğer bu ülkeye ateş düşerse dünyanın her yanındaki mazlumların bağrı yanar” dedi; bölgedeki kanaat önderlerini teröre karşı ortak hareket etmeye çağırdı. Diyanet işleri başkanı, DAEŞ terör örgütünün İslam’a zarar verdiğini bir kez daha ifade ettiği konuşmasında, sosyal dini yapıların siyasete dahil olmasını da eleştirdi.

Görmez, Ankara’da gerçekleştirilen 31. İl Müftüleri İstişare Toplantısının açılışında konuştu

"Sorunun kaynağında yer alan aktörler hesabını elbette Allah’a vereceklerdir. Ancak bu millet bu zihni ve kalbi parçalanmayı asla hak etmemektedir. Şurası iyi bilinmelidir ki, şiddeti, vahşeti, tedhişi ve terörü benimseyenler, bundan beslenenler, bundan destek bulanlar, terör eylemlerini hangi gerekçeyle yaparlarsa yapsınlar kendilerine maşeri vicdanda asla meşruiyet bulamayacaklar ve ilahi adalete hesap vereceklerdir."

“Barış, Huzur Ortamını El Birliğiyle Oluşturalım”

Milletimizin her bir ferdine seslenmek istiyorum: ülkemizin etrafının ateş çemberine döndüğü bir zaman diliminde gelin, birbirimize ensar olalım! Her türlü olumsuzluğa, saldırıya, oyuna, tuzağa, komplo ve plana rağmen gelin birbirimize muhacir olalım! Barış ve esenlik dini İslâm’ın rahmet ve merhamet mesajlarıyla zihin ve gönül dünyamızı imar edelim. Farklılıklarımızı çatışma ve yıkım sebebi değil; gelişme ve zenginleşme fırsatı olarak görelim. Barış, huzur, sükûn ve güven ortamını el birliğiyle yeniden oluşturalım. 

 

Sivil Toplum Kuruluşlarıyla Kanaat Önderlerine Çağrı

"Gelin, bu ülkeyi bir ateş çukurunun kenarından kurtarmak üzere harekete geçelim. Gelin cahiliye asabiyetinin ürünü olan bu ateşi birlikte söndürelim! Kardeşi kardeşe kırdıran bu fitne ateşini söndürmek için evlerimizden, medreselerinizden ve kurslarınızdan dışarıya çıkalım. Müftülerimizle, vaizlerimizle, din gönüllüsü kardeşlerimizle birlikte milletimizin her ferdini yanımıza alarak barışın kelamını yazalım. Kalemin her türlü kılıçtan ve silahtan üstün olduğunu haykıralım."

DAEŞ Terör Örgütüne Tepki

Bugün, sadece İslâm dünyası değil, sadece Müslümanlar değil, bizzat İslam’ın kendi bünyesi tehdit altındadır. Bugün, İslâm’ın genleriyle ve Müslüman coğrafyanın fay hatlarıyla oynanmaktadır. Bugün, bir din olarak, kültür ve medeniyet olarak İslam var olmak ile yok olmak arasında bir mücadeleye mecbur bırakılmaktadır..  En başta DAEŞ ve benzeri hareketler, İslâm’ın farklı yorumlarından oluşan tuhaf ve ilginç bir kolajlamayla Müslümanların bütün dini duyarlılıklarını rehin almış, ürettiği nahoş imajlarla İslâm’ı yeryüzü ölçeğinde kanlı bir din olarak takdim etmekte sınır tanımamıştır.