Hacı Adayları Ebediyete Uğurlanıyor

15 Eylül 2015 Salı
Hacı Adayları Ebediyete Uğurlanıyor

Mekke’deki vinç faciasında hayatlarını kaybeden hacı adayları toprağa veriliyor… Faciada vefat eden 8 Türk hacı adayından 6’sı da dün akşam ve bu sabah kılınan cenaze namazlarının ardından Mekke’deki Kabe Şehitleri mezarlığına defnedildi. Şehit 2 Türk Hacı adayının ise önümüzdeki günlerde defnedileceği belirtildi. Öte yandan Suudi Arabistan hükümeti vinç kazasında hayatını kaybeden hacı adaylarının ailelerine 300 bin riyal yani 240 bin Türk Lirası tazminat ödeyeceğini açıkladı.

Hayatını Kaybeden 8 Türk Vatandaşından 6’sı Toprağa Verildi

Mescid-i Haram'da meydana gelen vinç kazasında hayatını kaybedenlerden bazıları, Kabe’de kılınan cenaze namazının ardından toprağa verildi. Şehit hacılar için ilk cenaze merasimi dün akşam namazının ardından gerçekleştirildi… Faciada hayatını kaybeden 8 Türkten biri olan Süleyman Eskiler de defnedilen hacı adayları arasındaydı.  Mescid-i Haram’da bu sabah namazının ardından da 29 şehit hacı adayı için cenaze namazı kılındı…

Defnedilenler arasında, Kadir Gökmen, Erol Karaağaçlı, Şükrü Karatepe, Ramazan Özmen ve Metin Yazgan da vardı. Cenazeler, namazın ardından omuzlarda Mescid-i Haram’dan çıkarıldı. Cenazeler Harem bölgesi içinde yer alan, Mina’daki Muaysım Mezarlığına defnedildi.

Cenaze Merasimine Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Dr. Ekrem Keleş, İslam İşbirliği Teşkilatı nezdinde daimi temsilci- büyükelçi Salih Mutlu Şen, Cidde Başkonsolosu Fikret Özer, Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürü Enver Günenç, Cidde Din Hizmetleri Ataşesi Süleyman Sarı ve hacı adayları iştirak etti. 

Suudi Arabistan; Hayatını Kaybedenlerin Her Biri İçin 300 Bin Riyal Tazminat Ödeyecek

Suudi Arabistan kükümeti elim kaza sonucu hayatını kaybeden hacı adaylarının ailelerine tazminat ödeme kararı aldı. Buna göre, vefat edenlerden her biri için ailelere 300 bin riyal yani yaklaşık 240 bin türk lirası verilecek. Kutsal topraklara Belçika’dan gelen ve kazada hayatını kaybeden Mehmet Değer ve Yusuf Alcı’nın ise önümüzdeki günlerde defnedilmesi bekleniyor.