Edirne Sınır Kapılarında Umut Dolu Bekleyiş

16 Eylül 2015 Çarşamba
Edirne Sınır Kapılarında Umut Dolu Bekleyiş

Almanya’nın sığınmacı kabul edeceği fısıltı şeklinde yayıldı, yüzlerce suriyeli mülteci Yunanistan’a geçmek için Edirne’ye akın etti. Avrupa’da yaşama hayali kuran sığınmacıların parklardaki ve otoban kenarlarındaki umut bekleyişi sürüyor. Yardım kuruluşları ise mültecileri yine yalnız bırakmıyor.

Edirne Sınır Kapılarında Umut Dolu Bekleyiş

Sosyal medyada, Almanya’nın 400 bin sığınmacı alacağı söylentisi yayıldı; yüzlerce mülteci, avrupa’ya gidebilme umuduyla İstanbul’da büyük otogara ve Edirne’de ise Yunanistan sınırına yığıldı. İstanbul Otogarı’ndan Edirne’ye, oradanda Avrupa’ya gitmeye çalışan mülteciler sabaha kadar bekledi. Otobüs firmalarından bilet alamayanlar “Edirne” diye slogan attı.  Bulabildikleri araçlarla Edirne’ye ulaşabilenlerse Yunanistan sınırına yürüyerek varmaya çalıştı.

Edirne’deki yoğunluk her geçen dakika artıyor. Sınırda toplanan sığınmacı sayısının 1700’e ulaştığı bildiriliyor. Kadın, çocuk demeden; parklarda, otobanlarda, ağaç diplerindeki bekleyişler sürüyor.

Yüzlerce Sığınmacı Avrupa’ya Geçmek İçin Kapının Açılmasını İstiyor

Kimisi Almanya’daki babasına ulaşmaya çalışıyor, kimisi Yunanistan’a geçerek avrupa rüyasına bir adım yaklaşmanın derdinde. Sığınmacıların karayoluyla gitme ısrarlarının bir nedenide, denizde batan mülteci tekneleri… Sığınmacıların, minik bedeni kıyıya vuran Aylan bebeğin resminin olduğu pankartları açması da bunun en büyük göstergesi.

Edirne’deki sınırkapısı şu an kapalı. Almanya’nın 400 mülteci kabul edeceği haberi ise asılsız. Sınırda günlerdir bekleyen mültecilerin ne İstanbul’a geri dönmeye, ne de Yunanistan’a gitmekten vazgeçmeye niyetleri var.