Hafızlık ve Kuran’ı Kerim’i Güzel Okuma Yarışması birincileri belli oldu

14 Temmuz 2015 Salı

İstanbul, Diyanet İşleri Başkanlığının uluslararası alanda ilk kez düzenlediği bir yarışmaya evsahipliği yaptı. Mushafları İnceleme ve Kıraat Kurulu tarafından düzenlenen “Uluslararası Hafızlık ve Kuran-ı Kerim’i Güzel Okuma Yarışması” Fatih Camii ve Sultanahmet Camii’nde gerçekleştirildi. Dereceye layık görülen Kur’an bülbüllerinin ödüllerini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan verdi. 

 
Diyanet İşleri Başkanlığı uluslararası alanda ilk kez Hafızlık Ve Kur’an-ı Kerim’i Güzel Okuma Yarışması düzenledi. Mushafları İnceleme ve Kıraat Kurulu Başkanlığınca düzenlenen yarışmaya 52 ülkeden 98 hafız ve kurra katıldı. Dört gün süren maratonda güzel okuma yarışması Sultanahmet Camii’nde, hafızlık yarışması ise Fatih Camii’nde gerçekleştirildi. 
 
Yarışmaların ödül töreni ise Sultanahmet Camii’nde gerçekleştirildi. Törene Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez de katıldı. Diyanet İşleri Başkanı Görmez’in cuma namazını kıldırmasının ardından ödül törenine geçildi. Hafızlık ve Kur’an’ı Kerimi Güzel Okuma yarışmasında dereceye girenler ödüllerini Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın elinden aldı. 
 
Hafızlık yarışmasında Türkiye’den Muhammet Pilgir birinci, Kuveyt'ten Bader Alalı ikinci, Nijer'den Adam Muhammed üçüncü oldu. Kur’an-I Kerim’i Güzel Okuma dalında ise Endonezya’dan Takdir Feriza Hasan birinci, Filipinler'den Muhammed Nadir Asgari ikinci, İran’dan Sedaghatkamlı Habib üçüncü oldu.