Kadir Gecesi Coşkuyla İdrak Edildi

15 Temmuz 2015 Çarşamba

İslam dünyası İslam’ın rahmet yüklü mesajı Kur’an-ı Kerim’in yeryüzüne inmeye başladığı bin aydan daha hayırlı Kadir gecesini coşkuyla idrak etti. Camiler hınca hınç doldu, eller semaya açıldı ve yüce Yaratıcıdan af ve mağfiret dilendi. Din görevlileri Kadir gecesinin önemini anlattı, Ramazan boyunca okunan hatimler ve yapılan ibadetler için eller semaya açıldı.

 
Başkent Ankara’da Cumhurbaşkanlığı Külliyesindeki Millet Camii tıklım tıklım doldu. Namazın ardından ilahiler söylendi, Kur’an-ı Kerim okundu. Ahmet Hamdi Akseki Camii'ndeki teravih namazını da Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez kıldırdı.
 
İstanbul Gaziosmanpaşa’da ise açık havada kılınan teravih namazını, Diyanet İşleri Başkanlığınca geçtiğimiz hafta düzenlenen yarışmada hafızlık dalında dünya birincisi olan Muhammed Pilgir kıldırdı. 
Doğu ve Güneydoğu’da da Türkçe ve Kürtçe mevlid okundu. Vatandaşlar Diyarbakır, Batman, Siirt, Şırnak ve Mardin’de tarihi camilere akın etti.
 
Mevlana diyarı Konya’da ise meydanları dolduran kalabalık, Osmanlı'dan kalma bir gelenek olan Enderun usulüyle teravih kıldı.
 
Giresun’da da semazen gösterileri ilgi topladı.