Hastanelerde Manevi Destek Hizmeti Verecek Din Görevlileri Göreve Hazır

30 Mart 2015 Pazartesi

Hasta ve hasta yakınlarına manevi destek hizmeti verilmesiyle ilgili çalışmada sona gelindi.Belirlenen 20 din görevlisi 5 haftalık eğitime tabi tutuldu. Din görevlilerine, din psikolojisi, dini ve manevi bakım, hasta ve hasta yakınlarıyla iletişim gibi pek çok konuda eğitimler verildi.

 

 
 
Sağlık Bakanlığı ile Diyanet İşleri Başkanlığı arasında hastanelerde hastalara ve hasta yakınlarına manevi destek hizmeti sunmak üzere geçtiğimiz Ocak ayında bir işbirliği protokolü imzalanmıştı. Projenin hayata geçirilmesi öncesinde çeşitli çalışmalar yapıldı, çalıştaylar düzenlendi. Türkiye’nin çeşitli hastanelerinde ve sağlık kurumlarında görev yapan uzmanlar, akademisyenler ve Diyanet yetkilileri biraraya gelerek görüş alışverişinde bulundu. 

 

 
Ardından Türkiye genelinde belirlenen 20 din görevlisi Diyanet İşleri Başkanlığı Rıfat Börekçi Eğitim Merkezinde 5 haftalık bir eğitim programına alındı. Eğitim programında din görevlilerine din psikolojisi, dini ve manevi bakım, hasta ve hasta yakınlarıyla iletişim, pastoral psikoloji ve dua vaizliği gibi birçok konuda eğitimler verildi.