Hatice Kübra Görmez'in Konuşmasından Başlıklar

9 Mart 2017 Perşembe

Dünya kadınlar günü vesilesiyle Diyanet İşleri Başkanlığı’nda da anlamlı bir konferans vardı. Başkan Mehmet Görmez’in eşi, ilahiyatçı Hatice Kübra Görmez; yüce dinimiz İslam’ın ve Peygamberimiz Hz. Muhammed’in kadına verdiği değeri dikkat çekici mesajlarla anlattı. Kadına toplumsal bakışta doğru bilinen yanlışları sıraladı, dinimizin kadını toplumun merkezinde gördüğünü vurguladı.

“Değerli ve muhterem olduğunu bu değeri Allah ve Resulü’nün taktir ettiğini, bu taktire eğer gerçekten kalbi bir teslimiyetle teslim olursa dokunduğu yeri cennete dönüştüreceğini ve sonuçta peygamber efendimizin müjdesiyle ayaklarının altına cennetin serileceğini bilmelidir kadın.”

İlahiyatçı Hatice Kübra Görmez, İslam’ın kadına verdiği değeri anlattı.

“Yaradılış kanununa göre kadın ve erkek aynı özden yaratılmıştır. Yaradılış dolayısıyla dünyadaki ilk adımdan itibaren kadını erkeğin yanında değil, karşısında konumlandıran bir anlayış öncelikle Kur’an tarafından reddedilmiştir.”

Hatice Görmez, Dünya Kadınlar Günü vesilesiyle başkanlığın konferans salonunda bir konferans verdi. Tarihten bu yana kadınların yaşadığı en büyük sorunlardan olan şiddete değindi.

“Kadın ve erkek her ikisi de Mükerrem ve Mufassım olarak yaratılmıştır yani her ikisinin de malı canı namusu kanı dokunulmazdır. Bir cinsi diğerine tercih etmek nasıl yanlışsa kadın erkek arasında birini tercih etmekte öyle yanlıştır.”

İlahiyatçı Hatice Görmez; ilim öğrenmenin erkek kadar kadının da hakkı ve görevi olduğunu söyledi.

“İlim öğrenmek ve öğretmek, cihad etmek, her iki cinse de birlikte farz kılınmıştır. Kadın da tasattuk edecek erkek de edecek, kadın da ilim öğrenecek erkekte de ilim öğrenecek. Biri ilim peşinde koşarken diğeri cahil olup evinde oturmayacak.”

Görmez, kadına eş seçme, evlilik gibi hakların bakara süresindeki bir ayetle koruma altına alındığını hatırlattı.

“Bir genç kız asla babasının kendi izni olmadan başkasıyla evlendirilmesi ailesinin başkasıyla evlendirmesi mümkün değildir. Bakara süresinde kadınların yükümlülükleri kadar meşru hakları vardır. Ayeti eş seçme, evlilik ve nikah, çalışma ve ticaret yapma, ilim tahsil etme, malı istediği gibi kullanma gibi hak ve sorumluluklarda adalet ve hakkaniyet vazgeçilmez prensiplerdir.”

Hatice Görmez, verdiği konferansta İslam’ın bakışıyla ilgili doğru bilinen yanlışları da sıraladı. Bunlardan birinin kadının tek başına hacca gidememesi olduğunu söyledi. Gerekçe, hazreti peygamberin sözleriydi.

“Bugün kadınlar dördü mü birleşip gitsinler hacca, ikisi mi birleşip gitsinler, uçakla mı giderlerse caiz olur karayoluyla giderse mi caiz olur tartışmaları sürerken Allah Resülü diyor ki özlüyorum birgün yemendeki bir kadının tek başına gelip Kabe’ye hac ibadetini güvenle rahatlıkla yapıp memleketine tek başına gideceği günleri özlüyorum ve hayal ediyorum diyor “

Görmez, İslam’ın kadını toplumsal hayatın merkezine aldığını vurguladı.

“Toplumsal hayata ve iktisadi yaşama katılım hakkı vardır kadının. Toplumsal hayatın kalbi asrısaadette Medine’de mescit olmuştur. Mescidi nebevi namaz vakitlerine bağlı hutbe ve vaazlar dışında sunduğu sohbet ortamlarında kadın ve erkeğiyle adeta açık bir üniversite gibidir.”

Hatice görmez, “Kadın camiden uzak durmamalı” mesajı da verdi.

“Camiyle ruhlarımızı gönüllerimizi buluşturmamız gerekiyor cemaatle kalplerimizi buluşturmamız gerekiyor. Cuma namazı, vakit namazı, teravih namazı her ne zaman fırsat bulursak bulalım caminin mescitin rahmetinden, cemaatin huşundan o güzelliklerden kendimizi evlatlarımızı mahrum etmememiz gerekiyor.”