Görmez, 'Ustalara Saygı: Aliya İzzetbegoviç'i Anma' Programına Katıldı

10 Mart 2017 Cuma
Görmez, 'Ustalara Saygı: Aliya İzzetbegoviç'i Anma' Programına Katıldı

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Gaziantep’te vefatının 14. yılında Aliya İzzetbbegoviç'in anısına düzenlenen 'Ustalara Saygı' paneline katıldı.

Diyanet İşleri Başkanı Görmez, Gaziantep Müftülüğü, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Gaziantep Üniversitesi ve Gaziantep Kadın Aile ve Gençlik Merkezince, Gaziantep Üniversitesi Mavera Kongre ve Sanat Merkezi'nde düzenlenen "Ustalara Saygı: Aliya İzzetbegoviç'i Anma Programı"nın açılışındaki konuşmasına, “Her ne zaman elini Rabbine açmış, dua halinde görsem, kalbime tesir eden bu büyük insanı, Aliya İzzetbegoviç’i ve onun şahsında başta Srebrenitsa katliamında olmak üzere, son Bosna savaşında hayatlarını kaybeden bütün şehitlerimize Yüce Rabbimizden sonsuz rahmetler diliyorum. Bu vesileyle Aliya’ya ve onun şehitlerine birer Fatiha okumaya davet ediyorum” diyerek başladı.

Salondaki gençlere Aliya İzzetbegoviç'in kitaplarını okumalarını tavsiye eden Başkan Görmez, İzzetbegoviç'in kaleme aldığı her satırın kalplere işlenerek okunması gerektiğini söyleyerek  “Eğer Aliya’yı okumadıysanız, mutlaka okuyun. Aliya İzzetbegoviç’in 20. asrın idrakini aydınlatan o güzel kitaplarını, doğu ile batı arasında hayatını, tarihe tanıklığını, İslam deklarasyonu gibi kısaca yazdığı her satırı adeta kalbinize ve ruhunuza çekerek okuyun”  diye konuştu.

İzzetbegoviç’in yazdığı her satırın bugünün gençliğine hitap ettiğini ifade eden Başkan Görmez, İzzetbegoviç’in o dönem yazılan kitaplarında özellikle günümüz gençlerinin alacağı çok önemli mesajlar olduğunu vurguladı.

Başkan Görmez, sözlerini şöyle sürdürdü:

“İzzetbegoviç, siyasetle ahlakı, devletle adaleti, savaşla hukuku hatta savaşla merhameti birleştirebilen nadir insanlardandır…”

İzzetbegoviç’i farklı kılan, İzzetbegoviç, siyasetle ahlakı, devletle adaleti, savaşla hukuku hatta savaşla merhameti birleştirebilen nadir insanlardandır. Hem devlet adamı, hem filozof hem ilim adamı hem fikir adamı olmak kolay değildir. Bazı yönleriyle Selçuklu Sultanı Sencer’i hatırlatır. Hem siyasetle ahlakın felsefesini yapmış ama aynı zamanda devletin başına geçmiş Sultan Sencer’in yazdıklarıyla İzzetbegoviç’in yazdıkları arasında çok güzel benzerlikler vardır. İzzetbegoviç, ilimle, felsefeyle ahlakı, adaleti, yönetimi hayatında birleştiren ve o mütevazı hayatı içerisinde de bunu bütün dünyaya gösteren nadir insanlardandır. Avrupa’nın o “Tek dişi kalmış canavar” benzetmesini bütün yönleriyle ortaya çıkarmış, Akif’in ne kadar haklı olduğunu göstermiş bir komutandır. Bilge bir devlet adamı ve bilge bir komutandır. Savaş ahlakı ve savaş hukuku konusunda insanlığa miras bıraktığı yüce değerleri son Bosna Savaşı’nda sözleriyle, tavırlarıyla, düşünceleriyle ortaya koymuş bir komutandır.

Başkan Görmez, 20. asrın başlarında İzzetbegoviç’in Allah Resulü’nün bütün savaşlardan önce ashabına yaptığı çağrılara benzer çağrılarda bulunduğunu söyleyerek, İzzetbegoviç'in kitaplarından ve konuşmalarından şu alıntıları yaptı: "Askerlerim! Biliyorum. Onlar, bize saldırmaya başladıklarında, bizim çocuklarımızı öldürecekler. Fakat siz asla hiçbir çocuğa dokunmayacaksınız. Biliyorum! Onlar, bizim kadınlarımızı öldürmekle kalmayacaklar. Ayrıca kadınlarımıza karşı her türlü çirkin saldırılarda da bulunacaklar. Ama siz, Muhammed Mustafa'nın (s.a.s) ümmetisiniz. Siz, kadınlara asla el uzatmayacaksınız. Biliyorum! Onlar, yaşlıları öldürmekten çekinmeyecekler. Ama siz, sizinle savaşmayan, savaş halinde olmayan yaşlılara el uzatmayacaksınız. Biliyorum! Onlar, bizim camilerimizi yıkmayı büyük bir zevk sayacaklar. Ama siz, onların kiliselerine dokunmayacaksınız”, “Eğer biz de zalim olursak, o zaman zulme karşı savaşmanın bir manası olur mu?”, “Mağlubiyet, savaşta yenilmekten dolayı değildir, savaşta bizi öldüren zalimlere benzemektir.”

Başkan Görmez, konuşmasını “Aliya İzzetbegoviç, Bosna halkının Müslüman kimliğini koruması adına son derece önemli bir insandır. Kendisini rahmetle yad ediyorum. Coğrafyamızda Aliya'ların çoğalmasını yüce Allah'tan niyaz ediyorum." diyerek bitirdi.

Anma programı, Bosna Gorajde Müftüsü Remziye Pitiç, Bosna eski Savunma Bakanı Hasan Cengic ve Avukat Muharrem Balcı’nın konuşmaları, çeşitli sunum ve filmlerin izlenmesiyle devam etti.