Hicri Takvim Birliği Kongresi

27 Mayıs 2016 Cuma

İslam Dünyası Kameri Aylarda İttifak Etmek İçin Toplanıyor

Uluslararası Hicri Takvim Birliği Kongresi bu haftasonu İstanbul’da yapılacak. Diyanet İşleri Başkanlığının önderliğinde yaklaşık 60 ülkeden gelen alim ve astronomlar, İslam dünyası için önemli bir karara imza atacak. Amaç, ortak bir hicri takvimin belirlenmesi olacak… kongrenin sonunda, üzerinde ittifak edilen takvimin müslüman dünyasına tavsiye edilmesi bekleniyor. 

İslam dünyası Ramazan ayına aynı günde başlayabilmek, bayramı ortak bir günde idrak edebilmek için İstanbul’da toplanıyor. Diyanet İşleri Başkanlığı, yaklaşık 60 ülkeden alim ve astronumu Uluslararası Hicri Takvim Birliği Kongresi’nde buluşturuyor. 

"DİB 1978 yılında bunun ilkini yapmıştı. Bu ikincisi oluyor ki bu daha kapsamlı bir toplantı İslam dünyasında bu alanda söz söyleyen en önemli ilim adamları astronomlar burada olacaklar Allah nasip ederse.  "

28 Mayıs Cumartesi günü başlayacak Hicri Takvim Birliği Kongresi, İslam dünyasında ayrılık oluşturan bir hususta ittifak sağlamayı hedefliyor. Özellikle Avrupa’da yaşayan müslümanların, geldikleri ülkelere göre Ramazan’a başlaması; Aynı mescitte namaz kılanların farklı günlerde bayram yapmasının önüne geçilmesi isteniyor."

Çalışmalarına 2013 yılında başlayan bilim kurulu, aday takvim projeleri hazırladı… İstanbul’daki kongrede, bu projeler arasından seçilen 2 takvimde uzlaşı sağlanması için ilmi tartışmalar yürütülecek. 

"Bilim kurulu 24’e yakın takvim projesini inceledi bu süre zarfında bu projelerden en son 5 tanesini seçti islam dünyasından gelen projelerden bu 5 projeyi de sonra 2ye düşürdü. Yani 3ünü birleşti tekli takvim önerileri bunlar. İki takvim projesiyle kongreye gidiyor bilim kurulu."

Seçime sunulacak iki takvimin arasındaki farka gelince…

"Birisi şu anda DİBinde uyduğu 78den itibaren islam dünyasında da önemli ölçüde benimseyenler de var. Bütün dünya aynı günde bayrama başlıyor aynı miladi olarak Ramazan başlangıcı da aynı günde diğerindeyse %70 bununla örtüşüyor zaten yani sorun yok %70. %30 Amerika’ya bir gün önce başlatıyor öbür proje."

Diyanet İşleri Başkanlığı kongreye özel, Ru’yet-i Hilal isimli bir eser de yayınladı. 

"Yüzyılımız içerisinde bu konuyla ilgili yazılmış olan en önemli makaleler yer aldı.1930 yılında Ahmet Muhammed Şakir bu Mısırda Ezher alimlerinden ondan başlamak üzere devam eden süreç içerisinde bu konuda Mustafa Zerkadr Yusuf Karavidir şerefli kulluağadır ve diğer islam dünyasında Abdullah Bin Zübyr Suudi Arabistandan en önemli makaleler burada toplanmış vaziyette.

Hicri takvim birliği kongresinde imsak’a dair tartışmalara yer verilmeyecek. 

Diyanet İşleri Başkanlığı, bu konuda ayrıca bir çalıştay hazırlamayı planlıyor… Uluslarararası boyuttaki imsak vakti çalıştayı’nda, başkanlıkça yürütülen, vakit hesaplamalarıyla ilgili bilimsel çalışmaların verilerinin tartışılması amaçlanıyor.