'İftarı Beklerken'de İrade Eğitimi ele alındı...

5 Nisan 2024 Cuma
'İftarı Beklerken'de İrade Eğitimi ele alındı...

"İftarı Beklerken"de İrade Eğitimi ele alındı...

Diyanet TV'de ekranlara gelen "İftarı Beklerken" programına Doç. Dr. Ömer Faruk Söylev ve  Yeşilay Bölge Koordinatörlerinden Muhammet Erkam İşler konuk oldu. Programda irade eğitiminin bağımlılıkla mücadelede kritik bir rol oynadığı vurgulanırken orucun irade eğitimindeki yerine dikkat çekildi. Bağımlılıkla mücadelede din görevlilerinin de önemli bir rolü olduğuna dikkat çekilen programda Diyanet İşleri Başkanlığı ile Yeşilay arasındaki işbirliğini ve bağımlılıkla mücadelede ortak çalışmaları hakkında konuşuldu.

Programa konuk olan Doç. Dr. Ömer Faruk Söylev, bağımlılığın sıkıntılı bir sorun olduğunu belirterek, irade sahibi bireylerin bu tür sorunlarla daha etkin bir şekilde mücadele edebileceğini ifade etti. İrade eğitiminin, bağımlılığın neden olduğu zararları önlemede önemli bir erdem olduğunu vurguladı.

Ramazan ayının Müslümanlar için manevi olarak derinleşme ve kendini geliştirme zamanı olduğunu ifade eden Söylev, oruç gibi zorlayıcı ibadetlerin, bireyin sabrını ve iradesini güçlendirdiğini ifade etti. İslam dininin öğretileri doğrultusunda, ibadetlerin ruhsal ve zihinsel gelişime katkı sağladığına dikkat çeken Söylev, oruç ibadetinin sabrı ve iradeyi güçlendirdiğini söyledi.

Bağımlılığın bireyin yaşamını olumsuz etkilediği durumlarda, güçlü bir iradeye sahip olmanın öneminin altını çizen Söylev, Ramazan ayının, Müslümanlar için irade eğitimi ve ibadetin gücünü vurgulayan önemli bir zaman dilimi olduğuna dikkat çekti. Bu süreçte, bireylerin manevi olarak derinleştiğini ve kendilerini daha da geliştirdiğini vurguladı.

Yeşilay Bölge Koordinatörlerinden Muhammet Erkam İşler ise Diyanet İşleri Başkanlığı ile Yeşilay arasındaki işbirliğini ve bağımlılıkla mücadelede ortak çalışmalar hakkında konuştu.

İşler, programda şunları belirtti: "Türkiye Bağımlılıklarla Mücadele Eğitim Programı uygulayıcıları ve formatörlerimiz bağımlılıkta mücadelede yer almakta. Aynı şekilde, illerimizde vaizlerimize ve Kur'an kursu öğreticilerimiz de bu mücadelede bizlerle. Belirli periyotlarda bir araya gelerek onlara Yeşilay'ın faaliyetlerini, hangi alanlarda çalıştığımızı ve sunduğumuz hizmetleri anlatıyoruz. Ayrıca danışanlarımızdan biri manevi rehberlik talep ettiğinde, onları il müftülüklerimize yönlendiriyoruz. Bu sayede vaizlerimizin ve Kur'an kursu öğreticilerimizin bilgilendirilmesiyle toplumun geneline hizmet etmiş oluyoruz."

Programda ayrıca, Yeşilay elçileri projesinden de bahsedildi. İşler, projenin esnaflar ve muhtarların yanı sıra camilerdeki hocaları da içerdiğini vurgulayarak, "Camilerdeki hocalarımız da Yeşilay elçileri arasındadır. Onlar, dert ortağıdır ve özellikle bağımlılıkla ilgili problemler konusunda danışanlarımıza destek olmaktadır." dedi.

İşler, son olarak, gönüllülük kavramına da değindi. Gönüllülüğü maddi karşılık beklemeden yapılan işler olarak tanımlayarak, "Gönüllülük, ihlasla yapıldığında bir ibadet hükmüne geçer ve Allah'ın rızasını kazanır. Bu nedenle, gönüllülük bana göre son derece kıymetlidir ve Allah'ın rızası için yapılan hizmetlerin en değerlisi olduğunu düşünüyorum" şeklinde konuştu.

"İftarı Beklerken" Ramazan ayı boyunca her gün saat 17.30'da Diyanet TV'de...