İlk Hac Kafilesi Yola Çıkıyor

3 Ağustos 2017 Perşembe

Mübarek hac yolculuğu başlıyor. İlk kafile yarın yola çıkacak. Hac görevlerini yerine getirecek olmanın heyecanını yaşayan hacı adayları son hazırlıklarını da tamamladı.

Bu yılki hac ibadeti başlıyor. Türkiye’den ilk kafile yarın kutlu ve mübarek topraklara doğru yola çıkacak.

Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürü Dursun Aygün: “Bu yılki hac hazırlığımızı da hem Türkiye ayağını hem de yurtdışı ayağını kutsal topraklarda Mekke ve Medine’de tamamlamış durumdayız ve inşallah ayın 3’ünden itibaren de hacılarımız mukaddes beldelere doğru hac yolculuğuna başlayacaklar.” dedi.

Beytullah’a kavuşacak olan hacı adayları tüm teslimiyetleriyle, Allah’ın huzuruna çıkacak, günlerini ibadet ve tavafla geçirecek.

“Hacılarımızın yarısına yakını ilk önce Medine- i Münevvere’ye inecekler, Medine’de 5-6 gün kaldıktan sonra Mekke’ye geçecekler. En son çıkış da 26 Ağustosta gidecek hacılarımız böylece inşallah tamamlanmış olacak.”

Hacı adayları heyecanlarını ve mutluluklarını dile getirdi.

“İlk defa gidiyoruz, 10 yıldır bekliyoruz çok heyecanlıyız, içimiz böyle kıpır kıpır mutluyuz. Herhangi bir sorun çıkacak diye de ödümüz kopuyor, acaba bir şey olup da gidemeyecek miyiz diye”

“Cenab-ı Allah’ım bütün herkese Ümmet-i Muhammed’e hayırlı ve uğurlu günler, devletimize bir zeval vermesin diye dua edeceğim.”

Diyanet İşleri Başkanlığı da, kutsal topraklarda görevlendirdiği 4 bine yakın personeliyle, hac ibadetinin sorunsuz ve rahat geçmesi için çalışacak.

Bu yıl Mekke ve Medine’de normal otel tipi konaklamaya geçildi. Ayrıca Türk hacı adayları ilk kez öğle vaktinde kendileri için hazırlanan kumanyalardan yiyebilecek.

Türkiye’den bu yıl 80 bini aşkın hacı adayı kutsal topraklara gidecek. Bunların yüzde 51’ini kadınlar, yüzde 49’unu ise erkekler oluşturuyor. Bu yıl, şehit yakını ve gazilerden oluşan 4 bin 500 kişi de hacı olacak.