İşitme Engelliler için “akıllı gözlük” geliştirdi

2 Nisan 2019 Salı

İmam Hatip Lisesi öğrencisi Ömer Faruk Yüce hem bilim, hem de hayır yolunda önemli bir çalışma yaptı ve hatta o çalışmayı, icat halinde ete kemiğe büründürdü. Ömer Faruk, işitme engelliler için çevredeki sesleri yazıya dönüştürüp gözlüğe yansıtan “akıllı gözlük” geliştirdi.

İmam Hatipli Ömer Faruk İşitme Engelliler İçin “Akıllı Gözlük” Geliştirdi

Sivas İhramcızade İmam Hatip Lisesi öğrencisi Ömer Faruk Yüce, Tübitak araştırma projesi kapsamında, işitme engelli bireylerin hayatını kolaylaştırmak için ne yapabilirim dedi, ve "Akıllı Gözlük Sistemi" geliştirdi.

Bu ilginç gözlüğün özelliği, ses olarak alınan kaydı metine dönüştürerek gözlük ekranına yansıtıyor. Biraz teknik anlatımı ise, mikrokontrol kart yardımıyla işletim sisteminden alınan sözel veri yani sesler, kodlar sayesinde yazıya dönüştürüp gözlüğün yanında bulunan ekrana aktarılıyor. Böylece işitme engelli bir insan, kendisine söylenenleri, gözlük camından okuyarak algılayabiliyor.

15 yaşındaki Ömer Faruk, 3D yazıcı yardımıyla hafif materyaller kullanarak 120 liralık bütçeyle yapmış bu gözlüğü. Şarj edilebilir ve 19 saat batarya ömrüne sahip. Hafta içinde, Erciyes Üniversitesi'nde açılan proje sergisinde yer alan akıllı gözlüğün hüneri, sadece sesleri yazma üzerine değil. Çevredeki bazı ses hareketlerini de camına bilgi olarak yazıyor. 

Gözlüğün mucidi, İhramcızade İmam Hatip Lisesi öğrencisi Ömer Faruk Yüce, icadını geliştirmeyi de düşünüyor.