İşittik ve İtaat Ettik Projesi

31 Ağustos 2015 Pazartesi
İşittik ve İtaat Ettik Projesi

İşitme engellilere yönelik din hizmetleri için özel bir projenin hayata geçirildiğini geçtiğimiz günlerde sizlere duyurmuştuk. “İşittik ve İtaat Ettik Projesi” kapsamında işaret dili eğitimi alan din görevlileri pratik yapma imkanı buldu; cemaatin karşısına geçti; cuma hutbesini ve vaazı işaret diline çevirdi.

“İşittik ve İtaat Ettik Projesi” kapsamında düzenlenen kursa katılan din görevlileri, öğrendiklerini sınama imkanı buldu… Proje, Diyanet İşleri Başkanlığı Eğitim Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nce gerçekleştirildi. Türkiye’nin her kentinden 113 din görevlisi Kastamonu’da düzenlenen işaret dili kursuna katıldı. İtikat, ibadet ve ilmihal kavramlarının işaret dilindeki karşılıklarıyla hutbe ve vaazların işitme engelliler için çevrilmesi konularında bilgilendirildi.

İşaret Dili Eğitimi Alan Din Görevlileri Cuma Vaazı Tercümesiyle İşe Başladı

Kursta eğitim gören din görevlileri daha sonra öğrendiklerini hayata geçirdi; Hz. Pir Şeyh Şaban-ı Veli Camii'nde cemaate Cuma vaazının ve hutbesinin tercümesini yaptı. Kursa katılan din görevlileri çalıştıkları bölgelere döndüklerinde, hem işitme engellilere din eğitimi ve hizmeti konusunda yardımcı olabilecek, hem de bu konuda gönüllü olan diğer din görevlilerine de destek verecek.