İslam Dünyasında 15 Temmuz

19 Temmuz 2017 Çarşamba

15 Temmuz darbe girişiminin birinci yıldönümünde sadece Türkiye’de değil, İslam dünyasında da şehitlere yönelik anma ve etkinlikler vardı. Milletin destan yazdığı 15 Temmuz’un yıldönümünde dünya müslümanlarından Türkiye’ye destek mesajları geldi.

Rusya Federasyonu Müslümanları Dini İdaresi ve Müftüler Konseyi Başkanı Ravil Gaynutdin, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’e gönderdiği mektupta, Türkiye’nin 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nü kutladı…

"15 Temmuz darbe girişimi, İslam dünyasına ve onun değerlerine sahip çıkan ve çok önemli bir güç olan Türkiye Cumhuriyeti’ni zayıflatma amacı taşıyordu"

Pakistan Cemaat-i İslami Partisi Lideri Siracül Hak’da yayınladığı mesajında; 

 “Demokrasi karşıtlarına direnen, tankların önüne yatma cesaretini gösteren, devletine, hükümetine ve demokrasiye sahip çıkan Türk halkını selamlıyorum”. ifadelerini kullandı…

Hamas'ın siyasi büro başkanı İsmail Heniye ise, "15 Temmuz, zulümden kurtulmaya çalışanlar, özgürlük ve onur için mücadele edenler başta olmak üzere tüm dünya halklarına ilham verecek medeniyet dersidir." ifadelerini kullandı.

Cuntacılarca şehit edilenler, Bosna Hersek'te de unutulmadı. Mostar'daki tarihi Karagöz Bey Camii'nde onlar için Kur'an-ı Kerim okundu.

Başkent Saraybosna’nın en önemli sembollerinden tarihi Vijecnica Kütüphanesi, Türk bayrağı ile ışıklandırıldı.

İzzetbegoviç: "Her şerde bir hayır olduğu üzere 15 Temmuz gecesi de Türkiye’de herkesin gerçek yüzünü göstermesine vesile olmuştur. Muteber Türk ordusu, o gece son defa adil ve doğru olmayan bir iktidar mücadelesine alet edilmiş ve FETÖ terör örgütü mensubu hainler kendi halkına kurşun sıkmıştır. Bosna Hersek’te bizler sessiz kalanlar arasında olmadık. Bu bizler için bir gurur vesilesidir."

Suudi Arabistan’ın Cidde kentindeki Türkiye’nin İslam işbirliği teşkilatı daimi temsilciliğinde 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik günü münasebetiyle şehitleri anma etkinliği düzenlendi.

Tanzanya, Sudan, Senegal ve Nijer’de de 15 Temmuz şehitleri anıldı. Düzenlenen konferanslarda katılımcılara FETÖ ile ilgili bilgiler verildi, üzerinden bir yıl geçen o kara gecede yaşananları ortaya koyan fotoğraflar sergilendi.

Karadağ'ın başkenti Podgorica yakınlarındaki Tuzi kasabasında bulunan tarihi Nizam Camii'nde 15 Temmuz şehitleri için dua okundu.

Kosova, İsviçre ve Pakistan büyükelçilerimiz ise darbe girişiminin yıl dönümünde, bulundukları ülkelerdeki basın mensuplarıyla bir araya geldi, “15 Temmuz’un alışılagelmiş türden bir askeri kalkışma değil, arkasında Fetullah Gülen'in bulunduğu kanlı bir terör eylemi olduğunu” anlattı.