Mescid-i Aksa'ya Polis Saldırısı

20 Temmuz 2017 Perşembe

İsrail askerleri, Mescid-i Aksa'nın kapatılması ve kapılarına dedektör kurulmasını protesto eden Filistinlilere saldırdı. Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Mescid-i Aksa Hatibi Şeyh Sabri’nin de yaralandığı çirkin saldırıyı kınadı.

İsrail, İslam’ın ilk kıblesinde bir kez daha terör estirdi.

Askerler, Mescid-i Aksa'nın abluka altına alınması ve kapılarına metal arama dedektörü konulmasını protesto eden Filistinlilere saldırdı.

Saldırıda Kudüs Yüksek İslam Heyeti Başkanı ve Mescid-i Aksa Hatibi İkrime Sabri de plastik mermiyle yaralandı.

Yatsı namazını eda ettikten sonra bir anda ses bombaları atılmaya başladı. Plastik mermi ile cemaat hedef alındı. Bir anda izdiham yaşandı ve yaralananlar oldu. Ben de yaralandım ve hastaneye kaldırıldım. Hamdolsun şu anda iyiyim. Çok şükür vücudumda herhangi bir kırılma yok, ciddi bir yaralanma yok.

Tedavisi tamamlandıktan sonra kaldırıldığı hastaneden taburcu edilen Sabri, İsrail cuma gününe kadar Mescid-i Aksa’da ki dedektörleri kaldırmazsa Filistinlilerin mücadeleye devam edeceğini söyledi.

Kudüslüler Mescid-i Aksa'yı korumak için ısrarcı olmaya devam edecekler. İsrail işgal gücünün Harem-i Şerif'in kapılarına koyduğu dedektörlerini reddetme yönündeki tepkilerini sürdürecekler. Bu cihazlar kaldırılana kadar Mescid-i Aksa'ya çıkan yollarda vakit namazlarını eda edecekler

İsrail’in Mescid-i Aksa’da ki son saldırısına Türkiye’nin tepkisini Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez dile getirdi. 

“Her Müslümanı, her inananı, her aklıselim sahibini endişelere sevk eden gelişmelere sahne olduğunu ifade etmek istiyorum. Mescid-i Aksa’nın hatibi seksen yaşlarına ulaşmış piri fani çok kıymetli bir ilim adamının, İsrail askerlerinin tecavüzüne uğramış olması her türlü kınamayı hak ediyor. “

İslam dünyasının çeşitli noktalarında, Mescid-i Aksa’da ki ihlal ve saldırıları kınayan gösteriler de sürdü. Lübnan'ın başkenti Beyrut’ta Birleşmiş Milletler binası önünde toplanan grup, “Mescid-i Aksa sahipsiz değil” sloganları attı.

Tunus’un başkenti Tunus’ta da İsrail’e tepki vardı.

Habib Burgiba Caddesi’nde toplanan Tunuslular İsrail’i protesto etti.