İslam'ı Tanımak İçin Türkiye'ye Geldi

2 Kasım 2017 Perşembe

İslamiyet’i yıllardır araştırıyordu ve kilometrelerce öteden kadim şehir İstanbul’a müslümanları tanımaya geldi. Tanzanyalı Masai Kabilesi'nin şefi Kiberenge, Türkiye’den oldukça olumlu izlenimlerle ayrıldı.

Tanzanya’nın Serengeti Bölgesinde yaşayan Masai Kabilesi'nin şefi Torakaa Kiberenge’nin İslam'a ilgisi ve yakından tanımak için yaptığı Türkiye’ye gezisi, yankı bulmuştu. Ziyaretin ardından Kiberenge, islama ve müslümanlara daha çok yaklaştığı mesajını verdi.

Serengetili Kabile Şefi Kiberenge İslam’ı Anlamaya, Müslümanları Tanımaya Çalıştı

Afrika-Türkiye insiyatifi tarafından Türkiye'ye getirilen Masai Kabilesi'nin şefi 58 yaşındaki Torakaa Kiberenge, İstanbul'u ziyaretinde birçok ilk yaşadı. İlk defa bindiği asansörde "bunu kim çekiyor?", musluktan akan suyu gördüğünde "denizinizi buraya nasıl getiriyorsunuz?" diye sordu.

Yaklaşık 300 kişilik, tek tanrılı inanca sahip, teknolojiye ve teknolojik ürünlere karşı, hayvancılıkla uğraşan kabilenin reisi olan Kiberenge, ziyaretleri sırasında kabile reisliğini temsil eden ve aslan avlamakta kullanılan asasını ve hançerini de yanında taşıdı. 

Yaşadığı yerde sömürge yıllarında beyaz adamların hep kötülük yaptığını belirten kabile şefi İstanbul Müftüsü Hasan kamil yılmaz’ı da ziyaret etti. Yılmaz, Kiberenge'ye İslam tarihinden, Habeşistan Kralı Necaşi ve ilk müslümanlardan Bilal-i Habeşi'nin hayatı hakkında bilgiler verdi. Müftü Yılmaz Kiberenge'ye Kur’an-ı Kerim hediye etti.

Masai şefi İstanbul’da Süleymaniye Camii’ne ise hayran kaldı. Camiyi inceledi ve Kur’an-ı Kerim dinledi.