İslamofobi İle Mücadele Peygamberimizin Metoduyla Yürütülmeli

8 Nisan 2015 Çarşamba

 Diyanet İşleri Başkanlığının Avrupa’daki teşkilatlarına gönderilecek din görevlilerine yönelik yabancı dil ve oryantasyon seminerleri devam ediyor. Diyanet İşleri Başkanı Prof.Dr. Mehmet Görmez çeşitli ülkelerde görev yapacak imam-hatiplerle biraraya geldi ve onlarla tecrübelerini paylaştı.

 

 

 

 

 
Diyanet İşleri Başkanlığının Avrupa’daki teşkilatlarına gönderilecek din görevlilerinin iki grup halinde eğitimleri devam ediyor. Din görevlilerine önce dil, ardından gidecekleri ülkelerle ilgili oryantasyon eğitimi verildi.
 
BaşkanGörmez, din görevlilerine hitaben yaptığı konuşmadaDiyanet’in Avrupa’daki faaliyet sürecinin başlangıcıyla ilgili bazı eleştirilere de değindi. “Biz oralara özgü hizmetler üretmek yerine burada yaptığımız hizmeti oralara taşımaya kalkıştık.” diyen Başkan Görmez, din görevlilerine Avrupa’da İslamofobi ile nasıl mücadele etmeleri gerektiğini de anlattı:
 
“İslamofobi denilen şey öyle basit geçiştirilecek bir şey değildir. Bu bir endüstri olarak toplumları kuşatmış vaziyettedir, bir ideolojiye dönüşmek üzeredir. Biz İslamofobi ile mücadelenin ancak Resulü Ekrem o hani Taif’te taşlandığında söylediği sözler var ya ancak o metotla üstesinden gelebiliriz. Allah’ım onlar cahiller ve cahil olduklarını bilmiyorlar diyerek, bu cehaletin sebeplerini ortadan kaldırarak, empati yaparak, konuşarak…”