İsrail'in Ezan Yasağına İslam Dünyasından Sert Tepki

17 Şubat 2017 Cuma

İsrail Parlamentosu’nun ezanın hoparlörlerden okunmasını yasaklayan kararının yankıları sürüyor. Ürdün’den ve İslam İşbirliği Teşkilatı’ndan sert tepkiler geldi. Bunun dışında skandal karar için uluslararası kamuoyundan dikkat çekici bir ses yükselmedi.

Ezanı susturmak üzere yasa tasarısı hazırlanmış; tasarı İsrail Parlamentosu Knesset’in yasama komisyonunda kabul edilmişti.

Bu onaya tepki veren kuruluşlardan biri de İslam İşbirliği Teşkilatı oldu. Ürdün Vakıflar, Kutsallar Ve İslami İşler Bakanlığı da söz konusu kararın "hükümsüz" olduğunu belirtti.

Filistin Ulusal Konseyi ise yazılı açıklamasında, “Herkes için bir felakete dönüşecek din savaşı çıkabilir” uyarısında bulundu. Konseyin yazılı açıklamasında, ezanın gürültü kirliliğine neden olduğu iddiasına da atıf yapıldı.

Konsey ayrıca “Netanyahu'nun iddia ettiği gürültü kirliliği, ezan seslerini kısarak değil, Kudüs’ü yerleşimcilerden, yerleşim birimlerinden ve İsrail askerlerinden temizleyerek, kontrol noktalarını ve ayrım duvarını kaldırarak, Aksa'ya ve Filistinlilere yönelik ihlallere son vererek engellenir.” açıklamasında bulundu.