Şehit Yakınları ve Gazilere Kurasız Hac

17 Şubat 2017 Cuma

Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan şehit yakınları ve gazileri sevindirecek bir karar geldi. Başkanlık, 2008 ve sonraki yıllarda kayıt yaptıran şehit yakınları ve gazileri kurasız hacca götürecek. Talep, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez tarafından Bakanlıklar Arası Hac Ve Umre Kurulu’na teklif edilmişti.

Şehit yakınları ve gazilere yönelik müjdeli hac kararı, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'in özel talebiyle gerçekleşti. Görmez, 2008-2017 yılları arasında hacca gitmek üzere kayıt yaptırmış tüm gazi ve şehit yakınlarının kurasız olarak kutsal topraklara götürülmesini önerdi. Görmez'in talebi, Bakanlıklar Arası Hac Ve Umre Kurulu’nca kabul edildi.

Buna göre, şehitlik ve gazilik belgelerini ibraz eden şehitlerin anne, baba, eş ve evlenmemiş çocukları ile gaziler ve eşleri, hac müracaatı için gerekli şartları yerine getirdikleri takdirde kuraya gerek duyulmadan kutsal yolculuğa çıkabilecek.

Geçen yıl 750 gazi ve şahit yakını hacca gitmişti. Bu yıl bu rakam, kayıt yaptıran ve kaydını yenileyenlerle birlikte 4 bin 500'e ulaşacak. Bu arada daha önce 23 Şubat olarak açıklanan 2017 yılı hac kura çekimi tarihi, Bakanlıklar Arası Hac Ve Umre Kurulu’nun kararıyla, bir gün sonraya, çekildi. Kuralar 24 şubat cuma günü saat 15.00’te, Ankara’daki Türkiye Diyanet Vakfı Konferans Salonu'nda çekilecek.

Hac kesin kayıtları 27 Şubat-10 Mart tarihleri arasında yapılacak. Belirlenen süre içerisinde kesin kayıt yaptırmayanların yerine ise alınacak kayıtlar ise, 16-24 Mart arasında, kura sırası gözetilerek alınacak.

Vatandaşlar sonuçları, kura çekimi tamamlandıktan Sonra Diyanet İşleri Başkanlığı’nın "http://hac.diyanet.gov.tr" adresinden görebilecek. Hacca gidiş tarihleri bu yıl 31 Temmuz-26 Ağustos olarak belirlenirken, dönüşler 5 Eylül-30 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecek.