İstanbul’a Uluslararası İslam Üniversitesi kurulacak

2 Mart 2015 Pazartesi

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, İslam dünyasındaki üniversitelerin bir ilim kaynağı olmaktan uzaklaştığını görmekten üzüntü duyduğunu belirtti. Başkan Görmez, bu nedenle İstanbul’da Türkçe, Arapça ve İngilizce eğitim verecek bir İslam Üniversitesi kurmaya karar verdiklerini söyledi.

 


Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Sudan Ankara Büyükelçisi Osman Eldirdier’i makamında kabul etti.


Mart ayında resmi temaslarda bulunmak üzere Sudan’ı ziyaret edeceğini bildiren Diyanet İşleri Başkanı Görmez, bu ziyaretin iki ülke arasındaki ilişkileri geliştirmesi dileğinde bulundu. Sudan’ın Afrika’da bir ilim merkezi olduğunu belirten Başkan Görmez şöyle konuştu:


“Sudan’a yapacağımız ziyaret, tarihi bir ziyaret olacaktır. Ülkeler arasındaki ekonomik, iktisadi, siyasi ilişkiler önemlidir. Ancak daha önemli olan, ülkeler arasındaki dini, kültürel ve manevi ilişkilerdir.”


İslam dünyasında eğitim konusunda birtakım problemlerin de yaşandığını ifade eden Diyanet İşleri Başkanı Görmez, bu nedenle İstanbul’da uluslararası düzeyde eğitim verecek bir İslam Üniversitesi açmaya karar verdiklerini söyledi. Başkan Görmez, şöyle devam etti:

 

“İslam dünyasındaki üniversitelerin bir ilim kaynağı olmaktan uzaklaştığını üzülerek görüyoruz. İlmi seviyelerinde bir düşüş görüyoruz. Bu nedenle İstanbul’da akademik çalışmaları ve ilmi gelişmeleri destekleyecek Türkçe, Arapça ve İngilizce derslerin verildiği bir üniversite açmaya karar verdik. 2 ay kadar önce, Suriyeli 300 âlimle görüştük. İstanbul, Irak’tan, Suriye’den, Yemen’den âlimlerin geldiği bir şehir haline dönüştü. Biz de onlardan istifade etmek istiyoruz. İki yıl önce de Sudan’dan İhtisas Merkezlerimize hocalar getirdik. Gelen hocaların sayısını artırmayı hedefliyoruz.”