“Cezaevlerinde Sıkça Sorulan Sorular” kitap oldu

2 Mart 2015 Pazartesi

 “Cezaevlerinde Sıkça Sorulan Sorular” kitap oldu

Daha önce ceza ve tevkif evlerinde görev yapan din görevlilerine yönelik ‘Ceza İnfaz Kurumları Din Hizmetleri Rehberi’ hazırlayarak ilgili personele ulaştıran Diyanet İşleri Başkanlığı, şimdi de “Cezaevlerinde Sıkça Sorulan Sorular” adlı bir eser yayınladı. Hükümlü ve tutuklulardan gelen soru ve mektuplara düzenli olarak cevap veren Diyanet İşleri Başkanlığı, cezaevi vaizlerine hükümlü ve tutuklular tarafından yöneltilen sorulara Din İşleri Yüksek Kurulu tarafından verilen cevapları “Cezaevlerinde Sıkça Sorulan Sorular” başlığı altında bir araya getirdi.Cezaevi vaizlerinin muhatap oldukları sorulara sahih, anlaşılır ve ikna edici cevaplar verebilmelerine ve ortak bir dil geliştirmelerine yardımcı olmak amacıyla hazırlanan eserin, alanında önemli bir boşluğu dolduracağı ifade ediliyor.

 

Kitapta ahlak, kader, tövbe, affetme, dua, kul hakkı, abdest, gusül, teyemmüm, namaz, cuma namazı, imamet, oruç, zekât, yemin, nikâh, boşanma, suç ve ceza, katl, zina, haram para, rüya, cin, nazar gibi başlıklar altında 185 farklı soruya cevap veriliyor.

 

Diyanet İşleri Başkanlığı, Adalet Bakanlığı ile tutuklu ve hükümlülerin dini ve ahlaki gelişimlerini sağlamaya yönelik yürüttüğü işbirliği çerçevesinde ülke genelindeki ceza infaz kurumlarında 800’ü aşkın din görevlisi ile hizmet veriyor. Cezaevlerinde görev yapan din görevlileri koğuş sohbetleri, konferanslar, Kur’an dersi, kişisel danışmanlık, din kültürü ve ahlak bilgisi dersi ve hafızlık eğitim kursları düzenleyerek mahkûmların ıslahına katkıda bulunuyor.