Türkiye Diyanet Vakfından yurt dışı eğitim atağı

2 Mart 2015 Pazartesi

Türkiye Diyanet Vakfından yurt dışı eğitim atağı

Türkiye’nin yurtdışı eğitim atağının önemli yapıtaşlarından birini oluşturan Türkiye Diyanet Vakfı, yurt dışında açtığı okullara yenilerini eklemeye hazırlanıyor. Tüm coğrafyalarda okul açmayı hedefleyen Türkiye Diyanet Vakfı, yeni okul modelinin pilot uygulamasını da Afrika’da gerçekleştirecek.

 

 

Türkiye, yurtdışında açtığı okullarla bilgiyi doğru kaynaktan aktarmayı hedefliyor. Bu vizyonun öncü kuruluşu olan Türkiye Diyanet Vakfı, 10 ülkede açtığı 16 eğitim kurumuyla 3 bine yakın öğrenciye hizmet veriyor. Türkiye Diyanet Vakfı Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Tutkun, 1990’lı yılların başından itibaren pek çok coğrafyada İmam Hatip Lisesi ve İlahiyat Fakültesi açtıklarını söyledi.


 

Vakıf,Balkanlar’da eğitime devam eden İmam Hatip Liseleriyle de müfredat ortaklığı yapıyor. Başkent Sofya’daki Yüksek İslam Üniversitesinin yanı sıra Bulgaristan’da da 3 İmam Hatip Lisesi açan vakıf, Romanya’da ise bazı kolejlere destekte bulunuyor. Pakistan, Bangladeş, Malezya da Türkiye Diyanet Vakfının eğitim hizmeti götürdüğü ülkelerden. Özellikle baskı ve zulüm altındaki Arakanlı Müslüman gençler için Türkiye’den gelen bu eğitim desteği ayrı bir önem taşıyor.

 

Türkiye Diyanet Vakfının bütün coğrafyalarda eğitim kurumu açma hedefinin pilot bölgesi ise Afrika. Somali’de üç yıl önce bir İmam-Hatip Lisesi açıldığını söyleyen TDV Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Tutkun, bu okulların sayısının artırılması yönünde çalışmalara başlandığını bildirdi.