İstanbul Ayasofya-i Kebir Camii Şerifi Özel Bölümü Ekranlara Geldi…

22 Mayıs 2023 Pazartesi
İstanbul Ayasofya-i Kebir Camii Şerifi Özel Bölümü Ekranlara Geldi…

İstanbul Ayasofya-i Kebir Camii Şerifi Özel Bölümü Ekranlara Geldi…

Diyanet TV'de ekranlara gelen "Ecdadın Emaneti Ayasofya Camileri" programında İstanbul Ayasofya-i Kebir Camii Şerifi ele alındığı özel bölümün birinci kısmı yayınlandı. Programda, Ayasofya-i Kebir Camii Şerifi'nin tarihi, mimari özellikleri ele alındı.  Ayasofya-i Kebir Camii Şerifi için Ayasofya'nın İstanbul’un fethinden önce çok fazla tahribata uğradığı ve Osmanlı Devleti tarafından tekrar restore edildiği ifade edildi. 

Programda, Ayasofya Camilerinin tarihinden mimarisine pek çok konuya değiniliyor. İstanbul Ayasofya-i Kebir Camiinin ele alınacağı özel bölümün yanı sıra İznik, Trabzon, Bitlis, Zonguldak, Kırklareli illerinde yer alan Ayasofya Camilerinin tarihi ve mimari özellikleri de alanında uzman konuk ve akademisyenlerle izleyiciye aktarılıyor.

Doç. Dr. Mehdin Çiftçi Ayasofya-i Kebir Camii Şerifi'nin İstanbul'un fethinden sonra nasıl restore edildiğini şu ifadelerle anlattı:

"O dönem şartlarında ortaya çıkan bazı depremler sonucunda bina zarar görüyor. Her seferinde önlemler alınıyor. İstanbul'un fethine yaklaştığımızda ise İspanya Elçisi Anadolu'ya gelip Ayasofya'nın harap halde olduğunu ifade ediyor. Fatih Sultan Mehmet İstanbul'un fethini gerçekleştirdikten sonra Ayasofya'yı gerçekten harap bir halde görüyor ve Ayasofya’yı restore ediyor. Restorasyondan sonra İlk Cuma namazını Fatih Sultan Mehmet kıldırırken ilk Cuma Hutbesi'ni de Akşemsettin okudu."

"Ecdadın Emaneti Ayasofya Camileri" Diyanet TV'de...