Katar Evkaf ve İslam İşleri Bakanı Gays bin Mübarek El Kuvari ve beraberindeki heyet, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez’i makamında ziyaret etti.

Görüşmenin ardından açıklamada bulunan ikili, ziyaretin her iki ülke ve dini kurumları açısından son derece önemli olduğuna işaret etti.

Katarlı Bakan ve heyetini Diyanet’te ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Diyanet İşleri Başkanı Görmez, “Bugün dost ve kardeş Katar devletinin İslam İşleri Bakanı saygıdeğer hocamız Prof. Dr. Gays bin Mübarek El Kuvari ve heyetini Diyanet İşleri Başkanlığımızda ağırlamaktan mutluluk duyduğumu ifade etmek istiyorum” dedi.

“Türkiye ve Katar’ın dünyadaki bütün mazlumlar ve mahrumlar için umut olması insanlık için sevindiricidir…”

İki dost ve kardeş ülkenin dünyadaki bütün yardıma muhtaç mazlumlar ve mahrumlar için umut olmasının bütün insanlık için sevindirici olduğuna değinen Başkan Görmez, “Bizler gecikmiş de olsak iki ülkenin siyasi ve iktisadi ilişkilerini güçlendirecek dini, ilmi, manevi ilişkilerimizi de birlikte geliştirmeye çalışıyoruz. Din hizmetlerinde, din eğitiminde, dini yayınlar alanında bizim desteklerimize ihtiyaç duyan Orta Asya'da, Balkanlar'da, Afrika’da, Latin Amerika'da, Pasifik Asya'daki bütün Müslüman kardeşlerimize yönelik çalışmalarımızı birleştirmeyi ve birlikte ortak işbirlikleri yapmayı planlıyoruz” diye konuştu.

İslam dinini kuşatan yanlış ideolojilerin ortadan kalkması ve rahmet dini olan İslam’ın doğru anlaşılması için işbirliğine ihtiyaç olduğuna vurgu yapan Başkan Görmez, “Batı dünyasında ortaya çıkan İslamofobik nefret hastalıklarını ilimle, hikmetle tedavi etmek için hassaten işbirliklerine ihtiyaç var. Elektronik kütüphaneler oluşturarak bilgi ve hikmetle İslamofobik nefret hastalıklarıyla mücadele etmemiz gerektiğini ifade etmek isterim” ifadelerini kullandı.

Ayrıca bugün Cumhurbaşkanlığı külliyesinde düzenlenecek olan ‘Uluslararası Hafızlık ve Kur'an-ı Kerim'i Güzel Okuma Yarışması’na Katarlı Bakanla birlikte katılacaklarını belirten Başkan Görmez, ziyaretinden dolayı Bakan El Kuvari’ye teşekkür etti.

Konuk Bakan El Kuvari ise davetinden ve misafirperverliğinden dolayı Başkan Görmez’e teşekkür ederek, “Burada olmaktan mutluluk ve şeref duyduğumu ifade etmek istiyorum” dedi.

“Diyanet İşleri Başkanlığıyla birlikte ümmete hizmet etmek için buradayız…”

Diyanet İşleri Başkanlığıyla birlikte geliştirilen projeleri tamamlamak için geldiğini ifade eden Bakan El Kuvari, “Müşterek yaptığımız birçok işi beraber tamamlamak için buraya geldik. Aynı zamanda Kur’an-ı Kerim’e hizmet eden, Kur’an-ı Kerim’i okuyan ve Kur’an-ı Kerim’e elleriyle hizmet eden kişileri ödüllendirmek, onurlandırmak bizim de vazifemizdir. Şüphesiz aramızda müşterek yapılan projeler sadece bu çerçevede değildir. Genel olarak birçok projeyi beraber yapmak için ümmete hizmet etmek için buradayız” diye konuştu.

Diyanet İşleri Başkanlığıyla birlikte birçok konuda müşterek bir iş planı ortaya koyduklarını kaydeden Bakan El Kuvari, “Aynı zamanda bu müşterek projeler çerçevesinde mutabık kaldık. Özellikle ihtiyacı olan Müslüman bölgelerde daha iyi bir dini hizmet ulaştırmak için beraber çalışacağımızı aynı zamanda doğru olan İslam’ı daha iyi anlatmak için müşterek projeler gerçekleştireceğimizi ifade etmek istiyorum” şeklinde konuştu.

Görüşmenin ardından Başkan Görmez ve konuk Bakan El Kuvari, ‘Uluslararası Hafızlık ve Kur'an-ı Kerim'i Güzel Okuma Yarışması’ ödül töreni için Cumhurbaşkanlığı Külliyesine geçti.