Koyun-Kuzu Birbirine Karıştı

15 Nisan 2019 Pazartesi

Erzincan’da yeni doğan kuzuların anneleriyle buluşma anı hem duygulu hem de renkli görüntüler oluşturuyor. Bu özel an; meraya otlamaya götürülen koyunların dönüşünde yaşanıyor. Annelik duygusu ortaya sevimli ve sıcak bir görüntü çıkarıyor.

Kuzular annelerine koşuyor, her bir koyun yüzlerce kuzunun arasından kendi yavrusunu bulup doyurmaya başlıyor… Küçükbaş hayvan yetiştiriciliğinin en önemli merkezlerinden olan Erzincan’da her yıl bahar aylarında koyunlarla kuzuların buluşmaları renkli, sevimli ve bir o kadar da sıcak görüntüler oluşturuyor.
 
Koyunlar, kuzulanın yem yeme alışkanlığı kazanmaları için ayrı yerde tutuluyor, ya da meraya otlamaya götürülüyor. Gün içinde ayrı kalan anne ile yavrularının buluşma anında çok özel oluyor. Kapı açıldığı anda tüm kuzular koyunlara koşuyor, koyunlar yavrularını kokusu ve sesinden tanıyor ve hemen emzirmeye başlıyor. Yetiştiriciler, her yıl Şubat’ın ortasında başlayan ve Nisan sonlarına kadar devam eden kuzu doğumlarında, bu tatlı telaşı yaşıyor. Üreticilerin ağılları, dünyaya yeni gelen hayvanların sesleriyle şenleniyor.