Milli Güreşçi Rıza Kayaalp 9. Kez Avrupa Şampiyonu

15 Nisan 2019 Pazartesi

TDV Yardım Gönüllüsü ve Milli Güreşçi Rıza Kayaalp 9. Kez Avrupa Şampiyonu 

Türkiye’nin gururu, Milli Güreşçi Rıza Kayaalp, 9. Kez Avrupa Şampiyonu oldu. Romanya’da düzenlenen müsabakada başarılı sporcu, Gürcü rakibine minderi dar etti. Aynı zamanda Türkiye Diyanet Vakfı Yardım Gönüllüsü de olan Kayalap, şampiyonalarda en fazla altın madalya kazanan sporcu olarak da Türk güreş tarihine adını yazdırdı. Şampiyonun baba evinde de sevinç vardı.

İnandı, çalıştı ve yine Türkiye’nin göğsünü kabarttı. Türkiye Diyanet Vakfı’nın yardım gönüllülerinden biri olan Milli Güreçi Rıza Kayaalp, 9. Kez Avrupa şampiyonu odu.  Bu yıl ki Avrupa Güreş Şampiyonası, Romanya’nın başkenti Bükreş’te düzenlendi. TDV’nin yardım gönüllüsü ve milli güreşçi Rıza Kayaalp, grekoromen stil 130 kilo finalinde Gürcü rakibi ile mindere çıktı.  Rıza Kayaalp, Gürcü rakibine alanı dar etti. Yaptığı hamleler ile Gürcü güreşçiyi 3-0 mağlup ederek altın madalyayı almaya hak kazandı. Kayaalp, bu başarısı ile üst üste 8, toplamda ise 9. kez Avrupa Şampiyonu unvanına sahip oldu. 

Başarılı milli sporcu, adını Türk güreş tarihine de yazdırdı. Avrupa şampiyonalarında en fazla altın madalya kazanan sporcu unvanını elde etti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, şampiyonu telefon ile arayarak tebrik etti. Gençlik ve Spor Bakanı Muharrem Kasapoğlu da Rıza Kayaalp’i yalnız bırakmadı.  Müsabakayı yerinden izleyen Kasapoğlu, şampiyon sporcuyu karşılaşmadan sonra tebrik etti. 

Milli güreşçinin Yozgat’taki baba evinde de şampiyonluk sevinci vardı. Final müsabakasını televizyondan takip eden ailesi, heyecanlı dakikalar yaşadı. Rıza Kayaalp’in annesi Sevgi Kayaalp, oğlu için bol bol dua etti. Anne Kayaalp, “Oğlumla gurur duyuyorum. Oğlum Türkiye'nin gururu oldu. Allah'ım yolunu açık etsin." ifadesini kullandı. 

 

Rıza Kayaalp, Türkiye Diyanet Vakfı’nın yardım faaliyetlerinde gönüllü olarak bulunmuştu. Kayaalp, TDV gönüllüsü olarak Kırgızistan, Tanzanya ve Bosna Hersek’teki kurban faaliyetlerine destek vermişti.