Kudüs Bağlantılı Umre Turları

30 Mart 2016 Çarşamba

Miraç Kandili'ni de İçine Alan Son Sefer İçin Başvurular 1 Nisan’da Sona Erecek

Diyanet İşleri Başkanlığının, Kudüs bağlantılı umre seferleri sürüyor… Bu yılki turların sonuncusu için başvuru süresi 1 Nisan’da doluyor… Bu tura katılanlar, miraç kandilini kudüs’te idrak edecek. 

Diyanet İşleri Başkanlığı,cumhuriyet tarihinde bir ilke imza atmış ve Kudüs bağlantılı umre turlarını tekrar hayata geçirmişti. 

2015 yılının Nisan ayından aynı yılın sonuna kadar düzenlenen altı tura toplam 570 vatandaş katıldı. 2016 yılı programları kapsamında ise şimdiye kadar düzenlenen 6 tura iştirak edenlerin sayısı 395 oldu. 

6 Nisan'da başlayacak yedinci ve 20 Nisan'da başlayacak sekizinci turlar için başvuru süreleri doldu. Miraç kandili'ni de içine alacak şekilde 1 Mayıs'ta düzenlenecek dokuzuncu tur umre ziyareti için ise başvurular 1 Nisan'da sona erecek. 

Başvurular, umre bedelinin anlaşmalı bankalara yatırılmasından sonra il ve ilçe müftülüklerine yapılıyor… Umre bedeli ise, oda tercihlerine göre bedeli bin 490 ile bin 560 dolar arasında değişiyor.

Program, müslümanların ilk kıblesi olan Mescid-i Aksa'nın da bulunduğu Kudüs'te, 3 gün 3 gece sürecek… Mescid-i Aksa'da sabah ve cuma namazı kılınacak…dualar edilecek. Daha sonra Beytüllahim bölgesinde hazreti İsa'nın doğduğu yer, Zeytin Dağı'nda Rabiatül Adeviye ve Selman- Farisi'nin kabirlerinin bulunduğu bölgelere gidilecek. 

Kudüs programının tamamlanmasının ardından, umre için Mekke'de ihrama girilecek…daha sonra Kabe'de tavaf, Safa ve Merve tepeleri arasında sa'y gibi umre ibadetinin gerekleri yerine getirilecek. Mekke'de bulunan başta peygamber efendimizin doğduğu ev olmak üzere kutsal mekanlara ziyaretler yapılacak. Daha sonra Medine’ye geçilecek… umrenin bu bölümünde peygamber efendimizin kabri de ziyaret edilecek.