Amerika Diyanet Merkezi Açılıyor

30 Mart 2016 Çarşamba

Erdoğan: İslam Karşıtlığı İçin Önemli Bir Merkez

Amerika Diyanet Merkezi, 2 Nisan’da resmen açılacak… Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2 Nisan’da katılacağı açılış öncesi, merkezin islamofobiyle mücadelede önemli bir rol oynayacağını dile getirdi. Osmanlı mimarisinin güzel bir örneğini teşkil edenkülliye Başbakan Davutoğlu’nun da gündemindeydi. 

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Amerika Birleşik Devletleri ziyaretinin önemli gündem maddelerinden biri de Amerika Diyanet Merkezi’nin resmi açılışı… 

"Bu merkez yükselen islam karşıtlığına ve yabancı düşmanlığına da en anlamlı bir cevap olacaktır. Ben merkezin ayrıca kültürler arası işbirliği ve uyum açısından da önemli bir misyon üstleneceğine de inanıyorum. "

Amerika’nın en merkezi noktalarından birinde inşa edilen büyük islami kompleks Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun da gündemindeydi.

Bizim Medeniyetimizi Kıyamete Kadar Temsil Edecek

"Bu merkez dünyanın bir başka kıtasında bizim aziz milletimizin vurduğu bir mühür olacaktır. Kıyamete kadar orada bizim kültürümüz bizim medeniyetimiz bizim inancımız temsil edilecek ve en iyi şekilde orada milletimizin temsili gerçekleşecek."

Osmanlı mimarisini başka bir kıtaya taşıyan Amerika Diyanet Merkezi, 2 Nisan cumartesi günü yapılacak açılış törenini bekliyor. Amerika Birleşik Devletlerinin en büyük camisi 3 bin kişilik kapasitesiyle bölge müslümanlarının buluşma yeri oluyor.

Külliye,kütüphane, konferans, sergi,resepsiyon vetoplantı salonlarıyla türk evleri ve restorantları da içinde barındırıyor. 

Amerika Diyanet Merkezi, 16. Yüzyıl mimarisiyle modern dünyaya Osmanlının izlerini taşıyan önemli bir damga olmaya hazırlanıyor.