Küresel Terör Avrupa’yı da Vurdu

23 Mart 2016 Çarşamba

Terör bu kez de Belçika’nın başkenti Brüksel’i vurdu. Ardı ardına üç patlama oldu… ilk ikisi uluslararası havalanında, üçüncüsü ise Avrupa Birliği binalarına yakın metro istasyonu’nda meydana geldi… terör saldırılarında 26 kişi hayatını kaybetti, 55 kişi de yaralandı. Havaalanındaki patlamaların intihar bombacısıyla gerçekleştirildiği iddia edildi. 

Belçika’nın başkenti Brüksel, sabah saatlerinde terör şoku yaşadı. Yerel saatle sabah 8’de uluslararası zaventem havaalanında iki patlama meydana geldi. Saldırıların biri Apronda diğeriyse terminal binasının içindeydi… 

Havaalanındaki saldırıların canlı bombalar tarafından gerçekleştirildiği iddia edildi.

Havaalanı hemen uçuşlara kapatıldı. Türk hava yolları da Brüksel’e bugün yapılacak uçuşlarını iptal etti; İstanbul - Brüksel seferlerine ait bilet satışını 24 Mart’a kadar kapattığını duyurdu.

Havaalanındaki patlamaların şoku sürerken, kentte bir bomba sesi daha duyuldu. Avrupa Birliği binalarının yakınlarındaki metroya teröristler tarafından saldırı düzenlendi. Metrodaki yaralılara ilk müdahaleyi yolcular yaptı. İstasyonda büyük panik yaşandı.

Brüksel’de 3 Farklı Noktada Gerçekleştirilen Saldırılarda 34 Kişi Öldü

Brüksel’de meydana gelen 3 saldırıda son belirlemelere göre 34 kişi hayatını kaybetti, 100’ü aşkın kişi de yaralandı. Belçika genelinde güvenlik en üst seviyeye çıkarıldı. Saldırıları daeş’in üstlendiği iddia edildi. 

Bu arada, 3 ayrı patlamanın gerçekleştiği Brüksel geçtiğimiz günlerde önemli bir operasyonla gündeme gelmişti. Geçtiğimiz haftasonu, Paris saldırılarının firari zanlısı Salih Abdüsselam düzenlenen operasyonla yaralı olarak ele geçirilmişti. Belçika’nın Abdüsselam için Fransa'nın yaptığı iade talebini reddedeceği bildirilmişti.