Mahalleli Birlikte İftar Yapıyor

23 Mayıs 2018 Çarşamba

Son yılların en çok yapılan sitemidir “nerede o eski ramazanlar” cümlesi. Bu soruya Ankara’nın Çubuk ilçesinde, biraz olsun cevap bulduk desek yalan olmaz. Çünkü, orada çok güzel bir Ramazan geleneği yaşatılıyor.

Çubuk’un Yukarı Çavundur köyünde güzel bir gelenek yaşatılıyor

Burası Ankara’nın Çubuk ilçesi. Burada Ramazan ayı daha bir anlamını buluyor, daha farklı bir heyecana ortak ediyor insanları. Yukarı Çavundur mahallesinde Ramazan coşkusu günler öncesinden başlıyor. Çünkü mahalleliler iftarı birlikte yapıyor. Ramazandan önce erzaklar hazrlanıyor. Mahalle derneğinin mutfağında ön hazırlıklar yapılıyor. Masrafları ise imkanı olan insanlar karşılıyor. Bu güzel hayır işine destek o kadar yoğun oluyor ki, yemek vermek isteyen kişiler listeye yazılarak sıraya giriyor.

Dernek Başkanı: "Zengin fakir ayrımı yok durumu iyi olan müsait olan herkes sofraya katkıda bulunuyor. Aileler bir araya gelerek sülale olarak da yemek veriyorlar."

İftar saati beklenirken, Kur’an okunuyor.  Ezanla birlikte ardından keyifle oruç açılıp, tatlı sohbetler eşliğinde yemekler yeniyor. İftara gelemeyenlerin, yetişemeyecek olanlarınsa ayağına götürülüyor yemekler. Ramazan boyunca devam eden bu gelenekten mahalle halkı oldukça memnun. Mahallede oturmayanlar bile toplu iftar için, hatta bu vesileyle akrabalarıyla bir arada olmak için iftar yemeğine katılıyor.