Mali'de Devralınan Fetö Okulları

2 Mayıs 2018 Çarşamba

Fetö’nün, zamanında kendi medyalarında -deyim yerindeyse- parlattığı, bambaşka bir yüzle gösterdiği yurt dışındaki okullarda neler yapıldığına dair, Mali’den çarpıcı bir haber. Fetullahçı Terör Örgütü’nün açtığı okullara yıllarca yatırım yapmadığı, yüksek ücretler aldığı ve düşük ücretlerle kaçak personel çalıştırdığı tespit edildi. Okulları devralan Türkiye Maarif Vakfı’nın aracılığıyla, malililer için –deyim yerindeyse- yeni bir eğitim hamlesi başlatıldı.

Okulları ticarethaneye çevirmişler, düşük ücretle kaçak personel çalıştırmışlar

Burası Batı Afrika ülkesi Mali. Yüzde 90’ı Müslüman olan bu ülke de, bir zamanlar Fetullahçı Terör Örgütünün yuvalandığı ülkelerden. Eğitim sektörüyle bu ülkeye sızan fetöcülerin okulları şimdi Türkiye Maarif Vakfı yönetiminde.

Okulları devralan maarif vakfı, öncelikle fiziki şartları düzeltmek için hummalı bir çalışma başlattı. Okulların modern bir ortama kavuşturulması için kısa zamanda önemli işler yapıldı. Okulları devralan Türkiye Maarif Vakfı, Fetö okullarının dışardaki imajının aksine bu ülkelerde tam bir sömürü kurulduğunu, hukuksuz işler yapıldığını tespit etmiş.

Okulların tam bir ticarethane gibi işletilmesine son verildi. Çalışanların refah düzeyi artırıldı. Maarif vakfı, Mali'li aileler ve öğrencilere, Türkiye markasıyla artık modern bir ortamda, çağdaş bir eğitim verildiğinin garantisini veriyor.