Seçim Takvimi Başladı

2 Mayıs 2018 Çarşamba

24 Haziran’da kurulacak olan sandığa ilişkin seçim takvimi başladı. Siyasi partiler, cumhurbaşkanı adaylarını 5 Mayıs’a kadar ilan edecek. Milletvekili aday adayı başvuruları sürüyor. Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Sadi Güven, seçim güvenliğiyle ilgili şimdiden başlatılan söylentilere tepki gösterdi. Güven’in siyasi partilere de bir çağrısı vardı.

Mecliste grubu bulunan partilerin Cumhurbaşkanı adayları bu hafta belli olacak. AK Parti ve MHP'nin kurduğu ve BBP'nin desteklediği "Cumhur İttifakı"nın adayı Cumhurbaşkanı Erdoğan. AK Parti meclis gurubu, çarşamba günü toplanacak. Toplantıda, Recep Tayyip Erdoğan'ın, Cumhurbaşkanı adayı gösterilmesi için grup krarı alınacak. Bu arada AK Parti’de milletvekili aday adayı başvuru süresi 2 Mayıs’a uzatıldı. 

Siyasi partiler 5 Mayıs’a kadar Cumhurbaşkanı adaylarını açıklayacak

Cumhurbaşkanı adaylarının 5 mayıs saat 17.00’ye kadar YSK’ya bildirilmesi zorunlu. CHP'de aday belirleme çalışmaları sürüyor. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu İYİ Partiye geçen 15 milletvekilinin tekrar CHP’ye döneceğini açıklamıştı. MHP Genel Başkanı Devlet bahçeli, CHP’nin bu adımının doğru olduğu görüşündeydi. 

Seçim takvimine göre, ittifak yaparak seçime katılma kararı alan siyasi partilerin genel başkanlarının imzalarını içeren ittifak protokolünün Yüksek Seçim Kurulu’na teslim edilmesinin son günü 6 mayıs. 

HDP Cumhurbaşkanı adayını 4 Mayıs’ta açıklayacağını duyurdu. İYİ parti ile Saadet Partisi ise 100 bin seçmenin imzasıyla 4-9 mayıs tarihleri arasında Cumhurbaşkanı adayını belirleyecek. Cumhurbaşkanı geçici aday listesi 10 Mayıs’ta, kesin aday listesi 13 Mayıs'ta YSK tarafından ilan edilecek. Ardından propoganda dönemi başlayacak.