Mehmetçikten ''Doğal'' Dönüşüm

22 Şubat 2019 Cuma

Polatlı’daki füze ve topçu okulu farklı bir konuyla da haber oldu. O konu, “sıfır atık projesi”ydi. Zira, Sakarya kışlasındaki mutfak ve yemekhanelerin, sebze meyve artıkları gübreye dönüştürülüyor. O gübreler de ağaç ve fidanların dibindeki toprağa bırakılıyor.

"Sıfır Atık" anlayışıyla toplanan atıklar gübreye çevrilerek toprağa canlandırıyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın himayesinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca başlatılan "Sıfır Atık Projesi" giderek yayılıyor. Bu kapsamda Milli Savunma Bakanlığı da ilginç bir çalışma yapıyor. Adres, Ankara'nın Polatlı ilçesindeki Topçu ve Füze Okulu Komutanlığı’ndaki Sakarya kışlası…

Komutanlıkta, birliklerin mutfak ve yemekhanelerinden toplanan sebze meyve artıkları kompost gübreye dönüştürülerek toprağın daha verimli hale getirilmesinde ve fidan dikiminde kullanılıyor;

 "Orman Genel Müdürlüğü ve üniversiteler tarafından yapılan incelemeler sonucunda, bölgeye dikilen ağaçların kökleri kireçli tabakaya ulaştığında kuruyacağı söylendi. Bu nedenle biz bölgede 1,5 metre derinliğinde ve 1 metre genişliğinde kanallar kazdırdık. Buradan çıkan verimsiz toprağı başka bir alana taşıttık. Ürettiğimiz kompost gübre ve verimli toprakla bir karışım hazırlayarak, kazılan kanallara serdirdik. Daha sonra da bu alanlara fidan dikimlerini yaptık."

İsrafı önlemek, atık miktarını azaltmak ve ülke ekonomisine katkı sağlamak için yürütülen faaliyetler kışla mutfaklarında başlıyor.  Mehmetçiğin yemekleri hazırlanırken, sebze ve meyvelerin sap, yaprak, kabuk gibi kısımları kompost gübre üretiminde kullanılmak üzere, atık konteynerlerinde biriktiriliyor. Kalan meyve, ekmek ve yemek artıklarıyla plastik atıklar farklı konteynerlere dökülerek ayrıştırılıyor. Kompast gübre sayesinde iki yılda onbinlerce fidan verimli toprakla buluştu.

Uygulamanın başka askeri birliklere de yayılması planlanıyor.

 

 

 

"sıfır atık" anlayışıyla toplanan atıklar gübreye çevrilerek toprağa canlandırıyor

 

İsimkj: alb. Kubilay akhun