Mescid-i Aksa’da Tansiyon Giderek Yükseliyor

17 Eylül 2015 Perşembe
Mescid-i Aksa’da Tansiyon Giderek Yükseliyor

Geçtiğimiz pazar günü İsrail’in Mescid-i Aksa’da başlattığı ihlaller bugün de devam etti. Sabah saatlerinde yaklaşık 15 kişilik bir yahudi yerleşimci grubu Aksa’nın avlusuna girdi. İsrail polisi de Kudüs’te 8 filistinliyi gözaltına aldı. Mescid-i Aksa’da yükselen tansiyon Gazze’de de gerginliği arttırdı.

 
 
İsrail’in, Mescid-i Aksa’da geçtiğimiz pazar günü başlayan ihlalleri devam ediyor. Bu sabah saatlerinde İsrail polisi eşliğinde yaklaşık 15 kişilik bir yahudi yerleşimci grubu Aksa'nın avlusuna girdi. İsrail ordu radyosunun haberine göre ise, Kudüs'te 6'sı çocuk 8 filistinli gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesi ise, İsrail güvenliğine karşı eylemlere karışma şüphesi…
 

İsraili Protesto Eden Filistinliler İçin Vur Emri Çıkartıldı

İsrail televizyonu ise dikkat çeken bir iddia gündeme getirdi. İddiaya göre, İsrail polis ve askerlerine, taş, molotof kokteyli atan filistinlilere yönelik vur emri onaylandı; keskin nişancıların taş atan filistinlilere karşı gerçek mermi kullanmasını içeren karar kabul edildi. 

Mescid-i Aksa’da yükselen gerginlik filistin topraklarının tamamına yayıldı. İsrail ordusunun, Gazze'den atılacak füzelere karşı demir kubbe hava savunma sistemine ait bataryayı Gazze şeridine yakın Aşdod bölgesine konuşlandırdığı bildirildi.

Ayrıca israil'in, hacca gitmek isteyen hamas yetkilileri ve akrabalarına yurtdışına çıkma yasağı uygulayarak hacca gitmelerini engellediği bildirildi.