Hacı Adaylarının Arafat Heyecanı

17 Eylül 2015 Perşembe
Hacı Adaylarının Arafat Heyecanı

Milyonlarca müslüman hacı olacakları günü heyecanla bekliyor. Hacı adayları, Arefe günü arafat’a çıkacak; Arafat Vakfesini yaptıktan sonra hacı olacaklar. Önümüzdeki salıyı çarşambaya bağlayan gece başlayacak Arafat’a çıkış öncesi Diyanet İşleri Başkanlığı'da hazırlıklarını tamamladı.

Arafat’a Çıkarak Hacı Olabilmek İçin Gün Saymaya Başladılar 

Zamanlarının büyük kısmını Kâbe’de geçiren milyonlarca hacı adayı, Zilhicce’nin sekizini dokuzuna bağlayan gece, yani önümüzdeki hafta salıyı çarşambaya bağlayan saatlerde Arafat’a intikal etmeye başlayacak.

Kutsal Topraklarda Arafat’a Hazırlık

Arefe günü öncesinde hacı adayları kafileler halinde bölgeye götürülerek Arafat’ta yapacakları ibadetlerle ilgili bilgilendiriliyor. Diyanet İşleri Başkanlığı da Arafat’a çıkış için hazırlıklarını tamamladı. Diyanet’in 174 personeli, hacılara Arafat’a çıkışta yol gösterecek. Hacı adayları, arefe günü Mekke’nin 25 kilometre güneyindeki Cebel-i Rahme- Rahmet Dağı'nın bulunduğu Arafat bölgesinde Vakfe yaparak hacı olacak.

Arafat’a çıktıktan sonra Kur’an-ı Kerim tilaveti dinleyecekler; Diyanet İşleri Başkanlığının yapacağı irşat faaliyetlerinin ardından öğle ve ikindi namazını cem ederek kılacaklar. Namazın ardından Hadis-i Şeriflerde duaların kabul edildiği yer olarak geçen Arafat’ta, duaların kabul edildiği zaman dilimi olarak belirtilen arefe gününde vakfe duası yapılacak.

Arefe Gününde Vakfe Duası

Arefe günü vakfe duasının ardından hacılar, Arafat sınırlarının açılmasıyla Müzdelife bölgesine intikal edecek. Müzdelife’de akşam ve yatsı namazlarını cem ederek kılacak olan hacılar, Müzdelife vakfesinin ardından şeytan taşlamak için Cemerat bölgesine gidecek. Şeytan taşlamanın ardından Mescid-i Haram’a gidilecek, tavaf ve sa’y görevleri yerine getirilecek ve hacılar traş olarak ihramdan çıkacak.

Sağlık Sorunu Yaşayan Hacılarımız Unutulmadı

Diyanet İşleri, sağlık sorunu yaşayan hacı adaylarını da unutmadı. Mekke hastanelerinde yatan hastaların Arafat’a ulaşımı doktorların kontrolünde sağlanacak. Sağlık durumu Arafat’a çıkmaya müsait olmayan hacı adaylarını Arafat’a ambulanslarla çıkaracak. Arafat’ta ayrıca hastalar için özel bir sağlık çadırı kurulacak.