'Mevlid-i Nebi Haftası' başlıyor…

12 Ekim 2021 Salı
'Mevlid-i Nebi Haftası' başlıyor…
"Mevlid-i Nebi Haftası" başlıyor…

Hz. Peygamber’in dünyayı teşrifi olan ve özel hafta hâlinde kutlanan Mevlid-i Nebi Haftası başlıyor.

Tüm yurtta çeşitli etkinliklerle kutlanan Mevlid-i Nebi Haftası bu yıl “Peygamberimiz ve Vefa Toplumu" teması ile düzenlenecek.

Peygamber Efendimiz’in doğum günü olan ve bir hafta boyunca sürecek Mevlid-i Nebi Haftası 16 Ekim Cumartesi günü açılış programıyla başlayacak.

İstanbul Büyük Çamlıca Camii Konferans Salonunda gerçekleşecek Mevlid-i Nebi Haftası Açılış Programı’na Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş katılacak.

Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde gerçekleşecek Mevlid-i Nebi Haftası boyunca sempozyumlar düzenlenecek, Kur'an ziyafetleri yapılacak il ve ilçe müftülüklerince düzenlenen özel programlar hafta boyunca çeşitli etkinliklerle sürecek.

Programlar, Diyanet TV’den ekranlara gelecek.

Mevlid-i Nebi Haftası Açılış Programı

Mevlid-i Nebi Haftası Açılış Programı, İstanbul Büyük Çamlıca Camii Konferans Salonundan canlı olarak ekranlara gelecek. Programda Mevlid-i Nebi Haftası'nın anlam ve önemi ele alınacak. Tasavvuf Musikisi dinletisinin ardından ünlü hafızlar tarafından Kur'an tilaveti gerçekleşecek. 

İstanbul Büyük Çamlıca Camii Konferans Salonunda gerçekleşecek “Mevlid-i Nebi Haftası Açılış Programı” 16 Ekim Cumartesi günü saat 19.30’da Diyanet TV’den canlı olarak yayınlanacak.

“Mevlit Kandili Özel” 

17 Ekim günü Mevlit Kandili Özel Programı Diyanet TV'de ekranlara gelecek.

Ünlü kariler tarafından Kur'an ziyafeti yapılacak programda Sala ve Salavatlar okunacak Diyanet İşleri Başkanlığı İlahi Korosu tarafından ilahiler söylenecek.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş'ın konuşma yapacağı program, Din Hizmetleri Genel Müdürü Bünyamin Albayrak'ın duasıyla sona erecek.

Mevlit Kandili Özel Programı 17 Ekim saat 18.30’da Kastamonu Nasrullah Camiinden canlı yayınla Diyanet TV'de ekranlara gelecek.

"Uluslararası Mevlid-i Nebi Sempozyumu"

2021 yılı Mevlid-i Nebi Haftası teması olan “Peygamberimiz ve Vefa Toplumu”  konu başlığı altında 29-31 Ekim arasında "Uluslararası Mevlid-i Nebi Sempozyumu" düzenlenecek.

Sempozyum kapsamında içinde yaşadığımız küresel çağda unutulmaya yüz tutan ve en üstün erdemlerden biri olan vefa konusunun insanımızın gündemine taşınarak toplumsal bir farkındalık ve bilinç oluşturulmasına katkı sağlaması amaçlanıyor.

Üç gün boyunca sürecek “Peygamberimiz ve Vefa Toplumu" ana başlığıyla sürecek sempozyumda “vefa” kavramı Hz. Peygamber örnekliğinde anlatılacak. 

Sempozyumda, “Kur’an ve Hadislerin Anlam Dünyasında Vefa” “Vefa Peygamberi ve Vefa Toplumu” “İslam Medeniyetinde Vefa Kavramı ve Vefa Toplumunu Tahkim Eden Uygulamalar” “Modernizm Bağlamında Vefa ve Günümüzde Vefa Toplumunun İmkânı” başlıkları ele alınacak.

Sempozyum boyunca Kur’an ve sünnet penceresinden vefa kavramı ele alınacak. Özellikle Hz. Peygamber'in hayatından örneklere vefa noktasında güçlü bir şekilde vurgu yapılacak. Vefa toplumunun temel dinamiklerini ortaya koymanın önemine dikkat çekilecek. Vefa toplumunun inşa edilmesine yönelik tarihsel süreçte yaşanan güzel uygulamalar, tecrübeler; günümüz perspektifinden değerlendirilecek.

Mevlid-i Nebi Haftası boyunca yapılacak etkinlik ve programları vatandaşlar Diyanet TV’den izleyebilecekler.