Mevlid Kandili Dualarla İdrak Edildi

12 Aralık 2016 Pazartesi
Mevlid Kandili Dualarla İdrak Edildi

Hz. Muhammed (SAV)’in doğumunun yıldönümü olan Mevlid Kandili yurt içinde ve yurt dışındaki tüm camilerde dualarla idrak edildi.

Pakistan’ın Lahor kentindeki Badşahi Camii'nde düzenlenen Mevlid Kandili programına katılan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, camiyi dolduran Müslümanların Mevlid Kandili'ni kutladı. 

Pakistan'ın milli şairi Muhammed İkbal'in bir şiirinden de alıntı yapan Başkan Görmez, İkbal'in bir şiirinde, Hz. Muhammed'in (s.a.s) rüya aleminde kendisine, "Bana nasıl bir hediye getirdin" diye sorduğunu, İkbal'in "Sana Trablusgarp ve Çanakkale'de şehit olan Türk kardeşlerimin kanını getirdim" dediğini söyledi.

Başkan Görmez, Türkiye ve Pakistan'ın kardeşten de öte ikiz kardeş olduğunu belirterek, sözlerini Urduca "Çok yaşasın Pakistan Türkiye kardeşliği" şeklinde noktaladı.

Daha sonra, Ahmet Hamdi Akseki Camii İmam Hatibi Ali Tel'in gerçekleştirdiği Kur'an-ı Kerim tilavetini, Pakistanlılar büyük ilgiyle dinledi.

Öte yandan İstanbul'da dün gece yaşanan menfur terör saldırılarında şehit olan vatandaşlarımız için Diyanet İşleri Başkanlığına bağlı yurt içinde ve yurt dışındaki 90 binin üzerinde camide düzenlenen Mevlid programlarında hatim ve dualar okundu.