Mümin, Müminin Yurdudur

8 Temmuz 2015 Çarşamba

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Ankara’da 9 bin Suriyeli sığınmacıyla birlikte oruç açtı. Başkan Görmez Suriyeli misafirlere hem Arapça, hem Türkçe seslendi, “mümin müminin yurdudur” ifadesini kullandı.

Kadın, çocuk, yetim, aile… 9 bin Suriyeli sığınmacı Diyanet İşleri Başkanlığının iyilik sofrasında oruç açtı. İftara Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez ve Eşi Hatice Görmez de katıldı. 
 
 
Başkan Görmez, Ankara Seğmenler meydanında düzenlenen iftar programında, Suriyeli sığınmacılara ilk önce Arapça seslendi; daha sonra konuşmasına Türkçe devam etti. Başkan Görmez, kardeşlik vurgusu yaptı: “Bir mümin için en güzel vatan, mümin kardeşinin kalbidir. Allah'a hamdolsun ki bizi birbirimize yurt kıldı, bizi birbirimize vatan kıldı. Mümin, müminin yurdudur; mümin, müminin vatanıdır.”  
 
İslam dünyasında olan bitenlerin sözü tükettiğini ifade eden Başkan Görmez, iyilik sofralarının dünyaya güçlü bir mesaj verdiğini söyledi: “Gelecekten umutlu olduğumuzu göstermek için bu iftar sofrasında tebessümlerimizi lokmaları paylaşarak iftarlarımızın ilk lokmalarını birbirimize ikram ederek, kardeş olduğumuzu bütün zorluklara rağmen, bütün oyunlara rağmen kardeş olmaya devam edeceğimizi dünyaya ilan etmiş oluyoruz.”