“Avrupalı yöneticiler gençlerin terör örgütlerine katılma sebeplerini kendi tarihlerinde arasınlar”… Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez batı ülkelerine bu sözlerle seslendi. Uluslararası İlahiyat Programı öğrencilerinin mezuniyet töreninde konuşan Başkan Görmez, Avrupa’daki Müslümanların maruz kaldıkları baskı nedeniyle kimlik bunalımı yaşadığını; genç ilahiyatçılara bu konuda büyük görevler düştüğünü söyledi.

 
Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Avrupa’dan terör örgütlerine katılımlarının altında yatan sebepleri değerlendirirken, batının tarihine işaret etti: “Avrupalı yöneticiler bunun sebeplerini 14 asır önce insanlığa ışık ve rahmet getiren İslam’ın satır aralarında arayacağına bütün bu şehirlerin varoşlarında bilinçlerini yaralayarak, inançlarını ve değerlerini aşağılayarak ölümcül kimliklere mahkum eden o görünen ve görünmeyen baskıcı kültürel atmosferinde arasın. Onu batının tarihinde arasın, İslam’ın tarihinde aramasın.”
 
Diyanet İşleri Başkanlığı, Uluslararası İlahiyat Programı öğrencilerinin mezuniyet törenine evsahipliği yaptı. Başkanlığın Türkiye Diyanet Vakfıyla birlikte yürüttüğü çalışma kapsamında, Avrupa’nın çeşitli ülkelerinden gelerek Türkiye’de eğitim gören gençler mezuniyet sevinci yaşadı. Başkan Görmez programda genç ilahiyatçılara seslendi; günümüzde Avrupa’da kimlik bunalımı yaşayan Müslümanlara sahip çıkılması konusunda önemli görevleri olduğunu vurguladı: “Kimlik bunalımlarının yaşandığı dünyalarda yaralı bilinçler oluşur, ölümcül kimlikler ortaya çıkar. Siz sadece gidip -daha önce yaptığınız gibi- camilerde görev yapmayacaksanız, sadece okullarda ders vermekle görevinizi ifa etmiş olmayacaksınız. Siz gideceğiniz ülkelerde aynı zamanda millet varlığımıza ve bütün Müslümanlara süreklilik kazandıracak, onları kimlik bunalımından koruyacak, yaralı bilinçleri tedavi edecek birer hazık, tabip görevi üstleneceksiniz.”
 
Başkan Görmez; dünyanın ve İslam’ın geleceği için, iki hayalinden söz etti: Avrupa’dan gelenler inşallah Endülüs medeniyetinin o ilim, hikmet, marifet boyutunu, o rahmet ve adalet boyutunu yeniden ihya etmek için çalışacaklar. Orta Asya’dan gelen ve burada yetişen öğrenciler de Maveraünnehir medeniyetinin, o ilim, hikmet, marifet boyutun, o şefkat boyutunu, o gönül boyutunu, merhamet boyutunu yeniden ihya edecekler.”
 
Diyanet İşleri Başkanı Görmez, Avrupa’daki farklı milletlerden Müslüman çocukları da ilahiyat eğitimi için Türkiye’ye davet etti: “İstiyorum ki, Fransa’da doğan Faslı, Magripli, Cezayirli çocuklar da artık gelsin bu projeye dahil olsunlar. İngiltere’de yaşayan Hint, Pakistan asıllı ve orada doğmuş çocuklar da gelsinler bu nimetten istifade etsinler. Çünkü Avrupa’nın buna ihtiyacı var, dünyanın buna ihtiyacı var. O çocukların artık gidecekleri bir Ezherleri, Mısırları kalmadı. O çocukların gidecekleri bir Suriyeleri, bir Irakları kalmadı. O çocukların artık gidebilecekleri bir Suudi Arabistanları, bir Yemenleri, Libyaları kalmadı. O çocukların yine gidebileceği bir İstanbulları kaldı.”
 
Başkan Görmez, İslamofobiye de dikkat çekti: “Bundan sonra görev size düşüyor. İşte o Endülüs’ün kapılarını açmak görevi size düşüyor. Avrupa’yı saran o İslamofobi adı verilen o korkuları ortadan kaldırma görevi size düşüyor. İslam’ın bütün kainata getirdiği o rahmeti yeniden yayma görevi size düşüyor.”