Ramazan Manzaraları

9 Haziran 2016 Perşembe

İftar Sofraları Ümmetin Paylaşma Noktası Olmaya Devam Ediyor

İftar sofraları müminleri buluşturmaya devam ediyor. Dünyanın farklı noktalarında sofralarını din kardeşlerine açan müslümanlar, ilginç buluşmalara da ev sahipliği yapıyor. 

Ordu'da, alevi ve sünni vatandaşlar iftar programında bir araya geldi. Alevi Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen iftarda oruçlar birlikte açıldı. 

İstanbul ise ilginç bir iftar buluşmasına evsahipliği yaptı. "Dünya Müslümanları Sultangazi’de" projesi kapsamında Etiyopyalı ve Ordulular aynı sofrada bir araya geldi. 

Bitlis'te ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla Ukrayna'dan getirilerek Ahlat’a yerleştirilen 72 Ahıskalı aile için iftar çadırı kuruldu.

"Ahıska'dan müslüman toprağına ilk defa gelen Türk aileler için farklı ve olağanüstü günler. Burada ilk defa ezan sesiyle Ramazanın haletiruhiyesini ve havasını daha yakından hissettiler. Biz de onların bu heyecanına ortak olmak istedik"

İran'ın başkenti Tahran’da, Hazreti Hasan’ın torunlarından Şah Abdülazim Hasani türbesi’ni ziyarete gelenler, iftar saatini dua ederek bekledi. İranlılar daha sonra türbede kurulan sofralarda oruçlarını açtı.

Filistin’den ise enkaz arasından bir iftar sofrası görüntüsü yansıdı. 

Gazze'nin Han Yunus kentinde yaşayan Atıf El Kura ve ailesi, 2014’teki İsrail saldırısında yıkılan evlerinin enkazı arasında iftar yaptı. 

Pakistan'da da Ramazan ayının ilk iftarında, başkent İslamabad'daki bir hastanenin bahçesine kurulan iftar sofrasında oruçlar açıldı.