749 Camide Hatimle Teravih

9 Haziran 2016 Perşembe

60 Bini Aşkın Camide Mukabele Okunuyor, 7 Bini Aşkın Cami İtikaf İçin Hazırlandı

Ramazanda müminleri aynı safta buluşturan teravih namazları, Türkiye genelinde 749 camide hatimle kılınıyor… 60 bini aşkın camide ise mukabele okunuyor. Bu arada, Diyanet İşleri Başkanlığı, itikafa girmek isteyenler için de 7 bin 457 cami hazırladı.

Kur’an ayı Ramazan’da müminler teravih namazında da Kur’anla buluşuyor. Mübarek ayın en önemli ibadetlerinden olan teravih namazı bu yıl 749 camide hatimle kılınıyor.

Diyanet İşleri Başkanlığının belirlediği listeye göre, hatimle teravih kılınan camilerin 78'i İstanbul,  64'ü Konya, 37'si de Ankara'da bulunuyor. Ankara'da Hasan Tanık, Fatih Andıçen, Aslanhane; İstanbul'da Şehzadebaşı, Sadabat, Ertuğrul Tekke Camii’leri ile İzmir'de Kemeraltı, Bursa'da ise Osmangazi Orhan Camileri hatimle teravih namazı kılınan camilerden birkaçı…

Ramazan ayı boyunca 60 bin 470 camide de mukabele geleneği sürdürülüyor. Müminler bu ayı Kur’anla bütünleşerek geçiriyor.

Ramazan’ın son 10 gününde müminlerin camilere kapandığı ve bu günleri ibadetle geçirdiği itikaf için de 7 bin 457 cami hazırlandı.

Kadir Gecesinde ise 22 bin 985 cami müslümanların ibadet yapabilmesi amacıyla sabaha kadar açık tutulacak.