Söz Taşıyan Cennete Giremez

12 Eylül 2023 Salı
Söz Taşıyan Cennete Giremez

Söz Taşıyan Cennete Giremez

Diyanet TV’de ekranlara gelen "Burhan İşliyen ile Hacı Bayram Kürsüsünden" programında Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Burhan İşliyen gıybetin ve söz taşımanın yanlış olduğunu vurguladı.
 
Diyanet TV’nin yaz ekranında da tekrarlarıyla izleyiciyle buluşan program "Burhan İşliyen ile Hacı Bayram Kürsüsünden" yeni sezonda yeni bölümleriyle ekranlara gelecek.
 
"Burhan İşliyen ile Hacı Bayram Kürsüsünden" programında Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Burhan İşliyen tarafından kulluk bilincinden ibadetlerin önemine Peygamberlerin hayatlarından tövbe ve istiğfara kadar birçok konu Kur’an ve sünnet ışığında izleyiciye aktarılıyor.
 
Söz taşımanın bir Müslüman’a yakışmadığını ifade eden Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Burhan İşliyen, 'Söz taşıyan adam cennete giremez.' hadis-i şerifine vurgu yaptı. 
 
"Söz taşımak, birliğimize ve kardeşliğimize zarar verir." diyen İşliyen, şöyle konuştu:
 
"Söz taşımaktan Allah korusun. Ondan alıp ona taşıyor ve birazcık katıyorsan Peygamber Efendimiz ne buyuruyor  'Söz taşıyan adam cennete giremez.' Ondan alıp oraya götüren adam cennete giremez.  Bir büyük zatın yanına bir başkasının yanında yemek yiyen bir tanıdığı geliyor. Diyor ki evine misafir olduğu zattan bahsederek 'Senin hakkında böyle böyle dedi.'diyor 'Sen ona misafir mi oldun.' diyor üstat. 'Evet, yemek ikram etti.' diyor adam. 'Kaç çeşit yemek vardı?' diye soruyor ve adam yedi çeşit yemek sayıyor. 'Allah'tan korkmaz yedi çeşit yemek yedirmiş, sana. Onları içinde sakladın da bir tane sözü mü saklayamadın. Niye getirip bana söylüyorsun.' Söz taşımak birliğimize, kardeşliğimize, akrabalığımıza, dostluğumuza zarar verir. Bundan uzak durmak lazım Kıymetli kardeşlerim.  Sadece iyilikler varsa; iyilikleri söylemek lazım. Alay etmek, ayıplamak, birbirimizin gizli sırlarını araştırmak Allah'ın yasakladıklarındandır."