Sözleşmeli Öğretmen Alınacak

12 Ağustos 2016 Cuma
Sözleşmeli Öğretmen Alınacak

Fetullahçı terör örgütüyle mücadelede Milli Eğitim’in de büyük payı oldu. Fetö’ye ait okullar tek tek kapatıldı. Bakan İsmet Yılmaz, okulları kapatılan öğrencilere kesinlikle mağduriyet yaşatılmayacağını söyledi. Yılmaz, sözleşmeli öğretmenlik sistemiyle ilgili de önemli açıklamalar yaptı. 

15 temmuz darbe girişiminin ardından, fetullahçı terör örgütüne ait okullarda çalışan 27 bin 424 öğretmenin çalışma izinleri iptal edildi. Kanun hükmünde kararnameyle kapatılan özel okullardaki öğrencilerin ise şimdiye kadar 20 bine yakını özel okullara, yaklaşık 60 bini devlet okullarına geçti. Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, kapatılan okulların öğrencilerinin mağduriyet yaşamaması için her türlü tedbiri aldıklarını söyledi;

"Kapatılan özel okullardaki öğrencilerin e-okul sisteminde bilgileri bulunmaktadır. Eğitim - öğretim hayatlarının her döneminde de nakil hakları bulunmaktadır. İstedikleri her zaman her gün nakil ekranlarından başvurularını yapıp puanlarına göre bir okula yerleşebilecek durumdadırlar. İlkokul ve ortaokullarda zaten bir sıkıntı yok. Çünkü adrese dayalı nüfus kayıtlarına göre bu çocuklar evlerine en yakın okullara yerleştiriliş olacaklardır. Hiçbir sıkıntı olmaksızın hiç kimse mağdur edilmeksizin çocuklarımızın eğitim – öğretim hayatlarına devam etmelerini amaçlıyoruz.

Bakan Yılmaz, düzenlediği basın toplantısında, 15 bin sözleşmeli öğretmen alınacağını açıkladı. Alımla ilgili prosedürü anlattı. 

Kamu Personeli Seçme Sınavı sonucunda her alan için oluşan puan sıralamasına göre en yüksek puan alandan başlamak üzere alanlar için belirlenen kontenjan sayısının 3 katı aday sözlü sınava çağırılacak. Sözleşmeli öğretmenlerden sözleşme gereği 4 yıllık çalışma süresini tamamlayarak adaylık sürecinde başarılı olanlar talepleri halinde görev yaptıkları eğitim kurumlarında öğretmen kadrolarına atanacaklar. Öğretmen kadrolarına atananlar aynı yerde en az 2 yıl daha görev yapacak ve bunlar hakkında adaylık hükümleri de uygulanmayacaktır. 

Yılmaz, kadrolu ve sözleşmeli öğretmenler arasında özlük hakları ve ücretler konusunda bir fark olmayacağını söyledi;

"Sözleşmeli öğretmenler yarı yıl ve yaz tatillerinde izinli sayılacak bunlara hastalık ve diğer mazeret izinleri de verilecektir. Öğretmenlerin sözleşme süreleri 1’er yıl yapılacak, 1 yılın sonunda sözleşmesi fes edilmeyenlerin sözleşme süreleri takip eden yıl içinde geçerli olacaktır. Bu süre de 4 yılı geçemeyecektir."

Milli Eğitim Bakanı, Suriyeli öğretmen alımı konusunda da bilgi verdi.

"Suriyeli mülteci çocuklar için açılan geçici eğitim merkezlerinde verilen eğitimin kalitesinin arttırılması, burada görev yapan suriyeli öğretmenlerin pedagojik bilgi ve becerilerinin geliştirilmesi amacıyla finansmanı unıcef tarafından gerçekleştirilen 514 suriyeli öğretmen, eğitici olarak yetiştirilecektir. "