TDV’nin Gazze’ye Ramazan Ziyareti

13 Haziran 2016 Pazartesi

Türkiye Diyanet Vakfı, 'gelin gönüller yapalım' temasıyla yola çıktığı 2016 ramazan organizasyonunu Gazze’den başlatmıştı. Gazze dönüşü, Türkiye Diyanet Vakfı Genel Müdürü Mustafa Tutkun’a mikrofon uzattık; cami inşaatları, insani yardımlar ve Kur’an-ı Kerim dağıtımının de yer aldığı faaliyetlerle ilgili değerlendirmeler aldık. 

İftar Sofraları Kuruldu, Yardımlar Yapıldı, Camiler Onarıldı

Türkiye Diyanet Vakfı, mübarek ramazan ayının başlangıcında gazzeli müslümanlarla biraraya geldi. İsrail’in yerle bir ettiği 9 camiyi onaran, ihtiyaç sahiplerinin masalarına hayırseverlerin yardımıyla bir tabak sıcak yemek koyan vakıf, gazzelilere hediyelerin en güzeli olan Kur’an-ı Kerimi de armağan etti. 

Ziyaretin ayrıntılarını, gazzelilerin kapılarını çalarak yardımları bizzat ulaştıran Türkiye Diyanet Vakfı Genel Müdürü Mustafa Tutkun anlattı;

"Uzun yıllardır bu işlerle uğraştığımın için yirmi yılı aştı bu faaliyetlerin içinde en aşağıdan başlayıp en ince noktalarına kadar gittik. Bu da benim için tekrar bir yeni bir tazelenme oldu. Gazzedeki insanların dramını görme noktasında gerçekten içler acısı durumda yaşayan aileler vardı.Zaten bunların büyük bir kısmı Filistin’in değişik bölgelerinden gelip gazzeye yerleşmiş olan insanlar yani oraya kamplara yerleşmiş insanlar ama daha sonra süreç uzadıkça bu kamplar kalıcı yerleşim alanlarına dönüşmüş. 

Tutkun, hayatta kalma mücadelesi veren gazze’deki son durum hakkında da bilgi verdi;.

Bu benim Gazzeye üçüncü gidişim. En son 2013 yılında gitmiştim. Aslında oradaki şartları detaylı bir şekilde biliyorum. Bu gittiğimde Gazzeyi biraz daha iyi gördüm.Hem yeni binalar yapılmış. Yeni hastaneler yeni konutlar yapılıyor dolayısıyla bu anlamda da insanlarda psikolojik olarak hayata umutla bakan gözler gördüm.Diğer yandan abluka devam ediyor. Abluka şartlarında insanlar ihtiyaçlarını çok kısıtlı imkanlarla karşılamaya çalışıyorlar. 

Mustafa tutkun, gazzeli müslümanların türkiye’den beklentilerini ve yardımsever türk halkına teşekkürlerini de aktardı; 

Son zamanlarda Türkiye'nin yapmış olduğu diplomatik girişimleri yakından takip ediyorlar. Bununla ilgili de büyük beklentileri var. En azından ambargonun hafifleyeceği konusunda bir ümit oluşmuş durumda.Yardımların onlara ulaşmış olması Türkiyeden gelen insanların onlara sahip çıkması noktasında son derece mutlu oldular. Bol bol Türkiyeye türk halkına dua ettiler.