TDV'nin Uluslararası Eğitim Programları

12 Nisan 2019 Cuma

Türkiye Diyanet Vakfı’nın gönül coğrafyamızla kardeşlik köprüleri kurmak ve müslümanca bir bilincin oluşmasına katkıda bulunmak amacıyla gerçekleştirdiği uluslararası öğrenci programlarına yoğun ilgi var. Bu yıl Avrupa’dan Afrika’ya, Asya Pasifik’ten Latin Amerika’ya, Orta Asya’dan balkanlara kadar dünyanın 111 farklı ülkesinden 9 bin 646 öğrenci Türkiye’de eğitim görmek için başvurdu.

Türkiye’den binlerce kilometre uzaklıktaki ülkelerden geliyorlar, ülkemizde doğru dini bilgiyi öğreniyor, iyi bir eğitimle donanıyor, dilimizle ve kültürümüzle tanışıyorlar.

Türkiye Diyanet Vakfı her yıl uluslarararası imam hatip ve uluslararası lisans eğitim programlarıyla dünyanın dört bir yanındaki öğrencilere Türkiye’de eğitim imkanı tanıyor. O eğitimlere bu yıl yine yoğun bir talep geldi. Türkiye Diyanet Vakfı Genel Müdür Yardımcısı Abdurrahman Çetin; bu yıl uluslararası eğitim programlarına 9 bin 646 kişinin başvurduğunu söyledi. Bu öğrenciler zeka testleriyle, sınavlarla seçiliyor. Onlardan 450’si uluslararası imam hatip lisesi, 200’ü de uluslararası lisans programında eğitim alacak. 

Diyanet İşleri Başkanlığı, Türkiye Diyanet Vakfı ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın işbirliğinde gerçekleştirilen projeyle; öğrenciler ülkemizde tam donanımlı bir eğitim alıyor. Türkiye Diyanet Vakfı Genel Müdür Yardımcısı Abdurrahman Çetin; vakfın bu süreçte öğrencilere hem maddi ve manevi anlamda destek verdiğinin altını çiziyor.

Öğrenciler Türk öğrencilerle aynı sıraları paylaşarak kültürümüzü de öğrenme imkanı buluyor. Eğitimini tamamlayıp ülkesine dönenler çok iyi pozisyonlarda görev alıyor. En önemlisi de, doğru dini bilginin yayılması ve islam kardeşliği adına yapılan hizmetler…